ANASAYFA DUYURU & HABERLER
13. Hafta OKU Grubu Toplantı Özeti

GRUP BAŞKANI: TÜLAY AYDEMİR

İTHALATTA HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2014/6)

Hindistan menşeli polietilen tereftalat (PET) filmlerin ithalinde uygulanan sübvansiyona karşı telafi edici vergi şeklindeki kesin önlemin sona ermesinin sübvansiyonun ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi. 

Ekonomi Bakanlığının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Buna göre, yerli üretici Süper Film Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından yapılan ve Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti AŞ (Polinas) tarafından desteklenen başvuruda, Hindistan menşeli PET filmlerin ithalinde uygulanan sübvansiyona karşı telafi edici vergi şeklindeki kesin önlemin sona ermesinin sübvansiyonun ve zararın devamına veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı gerekçesiyle nihai gözden geçirme soruşturması açılması istendi. 

Başvuruyu değerlendiren İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi. 

Hindistan menşeli ithalatta uygulanan soruşturmaya konu mevcut önlem, ilgili yönetmelik uyarınca soruşturma sonuçlanıncaya kadar yürürlükte kalmaya devam edecek. 

Irak'a İhracat Yapan Gıda Firmalarının Dikkatine!

Irak’a şekerleme ve bisküvi ihracatı yapan firmaların Habur’da oluşan uzun TIR kuyrukları nedeniyle zarara uğradığı, karşılaşılan sorunlar arasında Irak’ın gıda ürünlerinin son kullanım tarihlerine yönelik mevzuat değişikliğinin de bulunduğu, mevzuat değişikliği ile ürünlerin son kullanım tarihlerinin ciddi oranda azaltıldığı sektör firmalarınca yapılan açıklamalar temelinde medyada yer almıştır.

 Konu ile ilgili olarak Bakanlığımızca yapılan inceleme çerçevesinde;

- Irak Federal Hükümeti tarafından belirlenen ve Eylül 2012 tarihinden itibaren yürürlükte olan    gıda ürünlerine ilişkin mevzuatta ürün miadları açısından herhangi bir değişikliğe gidilmediği,

- Raf ömürlerinin çikolata türleri için 12 ay; bisküvilerin (tatlı bisküvi, gofret ve kraker) teneke kutularda olanları için 12 ay, karton kutularda (poşet dahil) olanları için 9 ay; şekerleme türleri için 24 ay; lokum ve toffee çeşitleri için 9 ay; kekler için ise 4 ay olduğu,

-  Diğer taraftan, gıda ürünleri gümrüğe ulaştığı tarihte raf ömrünün %50’sini tamamlamış olması halinde ürünlerin ülke şartlarına göre kullanım durumu da dikkate alınarak mevzuat gereği geçişine izin verilmeyebileceği, dolayısıyla ambalaj üzerinde belirlenen üretim tarihini takip eden en kısa sürede ürünün Irak’a sevk edilmesinde fayda bulunduğu Bakanlığımızca tespit edilmiştir.

Irak tarafından belirlenen son kullanım tarihlerinin ihracatçılarımız açısından sıkıntılara yol açtığı ve ihracatımızı gerektiğinden fazla kısıtladığı dikkate alınarak, Irak ile gerçekleştirilecek ikili görüşmelerde konu Bakanlığımızca gündeme getirilecektir.

Bununla birlikte, “süresi geçmiş”, “bayat” gıda ürünlerinin piyasada satılıyor olmasının ciddi endişelere yol açtığına yönelik haberlerin bugünlerde Irak kamuoyunda yer alan en önemli hususlar arasında olduğu bilgisine ulaşılmış olup, Irak’a ihracat gerçekleştiren firmalarımızın gerek Türk ürünlerinin imajına zarar verilmemesi, gerekse de mağduriyete uğramamaları açısından gıda ürünleri için Irak tarafından belirlenen mevcut son kullanım tarihlerine uymaları büyük önem arz etmektedir.

Şekerleme ve çikolata ihracatçısının tadı kaçtı

Şekerleme ve bisküvi sektörü, en büyük pazarı Irak’ın “son kullanma tarihi” konusundaki yeni uygulamaları nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

Dünya Gazetesinin konu ile ilgili çıkan haberini sizin ile paylaşmak isterim.

Tayaş Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kazım Taycı, “Keyfe keder davranışlar nedeniyle zulme uğruyoruz. Sorun çözülmezse üretime ara vereceğiz. Başka firmalarda da benzer durumlar var” dedi. ‘Kasıtlı’ uygulamalar yapıldığını anlatan Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Dünyanın, AB’nin kabul ettiği son kullanma tarihlerini Irak kabul etmiyor. Muhtemelen başka ülkelerin yaptırımları... Önümüzü kesiyorlar. Bu Türkiye’ye darbe vurmaktır. Dışişleri Bakanımız ilişkilerimiz çok iyi diyor ama Irak kapısında kuyruk var, Türk malları gidemiyor” diye konuştu. Konu, şekerlerle, çikolata, pastacılık ürünlerinde 450-500, tüm gıda ürünleri nde 2 milyar doların üzerindeki ihracatı ilgilendiriyor.

Konu ile ilgili olarak Irak’a ihracat yapan gıda firmalarını uyaran Ekonomi Bakanlığı, “Gıda ürünleri gümrüğe ulaştığı tarihte raf ömrünün yüzde 50’sini tamamlamış olması halinde ürünlerin ülke şartlarına göre kullanım durumu da dikkate alınarak mevzuat gereği geçişine izin verilmeyebileceği, dolayısıyla ambalaj üzerinde belirlenen üretim tarihini takip eden en kısa sürede ürünün Irak’a sevk edilmesinde fayda bulunduğu Bakanlığımızca tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Mevzuat 20 gün önce değişti

Şirketlerden alınan bilgilere göre Irak, “son kullanma tarihi” uygulamasını “20 gün önce” değiştirdi. Ancak bakanlık açıklamasında, Irak Federal Hükümeti’nin, “Eylül 2012 tarihinden itibaren yürürlükte olan gıda ürünlerine ilişkin mevzuatta ürün miadları açısından herhangi bir değişikliğe gidilmediği” bilgisi verildiği belirtildi.

Konu Irak’ta da gündem

Süresi geçmiş, bayat gıda ürünlerinin piyasada satılıyor olmasının ciddi endişelere yol açtığına yönelik haberlerin son günlerde Irak kamuoyunda yer alan en önemli hususlar arasında olduğu bilgisine ulaşıldığını vurgulayan Ekonomi Bakanlığı, son kullanma tarihleri konusunda da bilgi [çikolata türleri için 12 ay, bisküvilerin (tatlı bisküvi, gofret ve kraker) teneke kutularda olanları için 12 ay, karton kutularda (poşet dahil) olanları için 9 ay, şekerleme türleri için 24 ay, lokum ve toffee çeşitleri için 9 ay, kekler için ise 4 ay] vererek, şirketlerin buna uymasını istedi.

“Yüklü siparişler gidemiyor üretime ara verilebilir”

Jelli şeker, yumuşak şekerleme, sert şekerleme, çikolata kaplamalı ürünler ve unlu mamullerde son kullanma tarihleri bahane edilerek Irak gümrüğünde sorun çıkarıldığını söyleyen Tayaş Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kazım Taycı, Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamasının aksine, Irak tarafından son kullanma tarihlerinde 20 gün önce değişikliğe gidildiğini belirtti. Irak’a ihracat konusunda ciddi bir belirsizlik olduğunu vurgulayan Taycı, “Irak’tan çok yüklü sipariş var ama kapılardaki sorunlar nedeniyle gönderemiyoruz. Nakliyeciler de gümrük kapılarındaki uzun beklemeler nedeniyle mal almak istemiyor. Kabul edenler de günlük bekleme ücreti istiyorlar. Bunlardan dolayı üreticiler yüklü siparişleri gönderemiyorlar. Malları ne yapacağımızı bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Gümrükte yaşanan sıkıntılar konusunda net bir sebep bilmediklerini anlatan Taycı, tamamen keyfe keder davranışlar nedeniyle zulme uğradıklarını ifade etti. Firma olarak Irak’ın kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Taycı, “Irak birinci ihraç pazarımız. Önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde bu sorun çözülmezse üretime ara vereceğiz. Başka firmalarda da benzer durumlar var” diye konuştu.

Uygulamalar siyasi

Irak’ın gümrükteki uygulamaları kasıtlı yaptığını anlatan Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete, şunları söyledi: “Dünyanın, Avrupa Birliği’nin veya gelişmekte olan ülkelerin kabul ettiği dünya gıda kodeksi son kullanma tarihlerini kabul etmiyor. Hiç olmayan tarihleri kabul ediyor. 3 ayda ürünleri kabul ederim diyor. 3 ayda zaten gümrüklerinden geçmez. Bu ürünler ne zaman satılacak? Ürünün yaşlanması dediğimiz raf ömrü, dünyanın kabul ettiği standartların altında bir tarih koyuyor ki kimse buraya mal satmasın. Muhtemelen başka ülkelerin Irak’a yaptırımları var. Dolayısıyla o ülkeler bizim çikolata şekerleme ihracatımız bir hayli fazla olduğu için bunun önünü kesiyorlar. Bu Türkiye’ye darbe vurmaktır. En büyük ikinci ihracat pazarımız Irak’tır. Bunu kesmek için çeşitli şeyler yaptılar. Şimdi önümüze set çekmek için bununla uğraşıyorlar.” Irak gümrüklerinde yaşanan sıkıntıları daha önce defalarca dile getirdiklerini belirten Mete, “Sayın Dışişleri Bakanımız diyor ki Irak’la ilişkilerimiz çok iyi, hiçbir sıkıntımız yok. Ama gel gör ki Irak kapısında kuyruk var, Türk malları oraya gidemiyor” dedi.

Özellikle kekte talep edilen son kullanma tarihinin dünya standartlarının gerisinde olduğunu kaydeden Mete, dünyada kekte son kullanma tarihinin 6 ile 9 ay arasında olduğunu ifade etti. Mete, “Biz kurallara uymaya çalışıyoruz. O zorlukları biliyoruz. Aylardır bu sıkıntıları bize yapıyorlar. Bunu yapan bence oradaki Kürt bölgesidir. Oraya sanayi gelsin, oraya yatırım yapılsın diye Türkiye’ye darbe yapıyorlar. Böyle sıkıntılar çıkartarak yatırımcıları oraya çekmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

500 milyon dolarlık ihracat yapılıyor

Irak’ın uygulaması kapsamına giren ürün gruplarında (ekmek, pasta, kek, bisküvi vs’de 250 milyon dolar, çikolata ve kakao içeren diğer gıda maddelerinde 100, beyaz çikolata dahil kakaosuz şeker mamullerinde 53, hububat esaslı kabartılmış gıda mamullerinde 32 milyon dolar olmak üzere) Türkiye’nin bu ülkeye yaklaşık 450 - 500 milyon dolarlık ihracatı var. Kuru meyve ve mamulleri, su ve hayvancılık ürünleri, meyve sebze mamulleri gibi “son kullanma” tarihi olan gıda grupları da eklendiğinde Türkiye’nin Irak’a gıda ihracatı 2 milyar doların üzerinde.

İTHALATTA HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2014/7)

Çin menşeli "diğer çapa makineleri" için damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Ekonomi Bakanlığının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Tebliğde, ithalatta haksız rekabetin önlenmesi hakkında mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılan damping soruşturması başvurusu ile bu başvuruya ilişkin olarak mevzuat kapsamında yapılan değerlendirmenin sonuçları yer aldı.

Buna göre, Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama AŞ, Taral Tarım Makine ve Aletleri AŞ ve Yağmur Tarım Makinaları San ve Tic AŞ tarafından yapılan başvuruda, Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "diğer çapa makineleri"nin dampingli fiyatlarla ithal edildiği ve bu durumdan dolayı zarara uğradıkları gerekçesiyle söz konusu ülke menşeli ürüne yönelik bir damping soruşturması açılması talep edildi.

Yapılan inceleme sonucunda; İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunca,Çin menşeli söz konusu madde için damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Öte yandan, SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi AŞ tarafından yapılan ve Ertona Tekstil Plastik Geri Dönüşüm Sanayi ve Ticaret AŞ, Ritaş Kimya ve Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ, Yılmaz Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, E.U.R.O. Fiber Tekstil Plastik Elyaf Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Baypak Tekstil Elyaf ve Tekstil Limited Şirketi ile Uğur Geri Dönüşüm ve Elyaf Sanayi ve Limited Şirketi tarafından desteklenen başvuruda; Çin Tayvanı, Hindistan ve Tayland menşeli "poliesterlerden sentetik devamsız lifler"in ithalinde halen uygulanan dampinge karşı önlemlerin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması talep edildi.

İthalatta Haksız Rekabet Değerlendirme Kurulunca  Çin Tayvanı, Hindistanve Tayland menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.

Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı Yoluyla Gelen Eşyaya İlişkin 2014/7 Sayılı Genelge Yürürlüğe Girdi

Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya ilişkin 24/3/2014 tarihli 2014/7 sayılı Genelge yayımlanmıştır. Söz konusu genelge ile vatandaşlarımızın posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla yurt dışından gelen eşyasına ilişkin olarak gümrük uygulamalarından kaynaklı sorunlar çözülmüştür.
 
Yapılan düzenlemeler kapsamında;
 
Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın dolaylı temsil kapsamında posta idaresi ve hızlı kargo firmalarınca beyanına ilişkin çerçeve net olarak belirlenmiş böylece vatandaşlarımızın bu yolla gelen eşyası için beyan yetkisi dışında değerlendirilerek ordino, terminal ücreti, ardiye, müşavirlik hizmeti bedeli gibi ilave ücretler tahsil edilmesinin önüne geçilmiştir.
 
Posta ve hızlı kargo yoluyla muafen ithali yasak olan ürünler ayrı ayrı sayılarak vatandaşlarımızın önceden bilgilendirilmesi ve bu mahiyetteki eşyayı ithal ederek sorun yaşamalarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
 
Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafiyet hükümleri kapsamında getirilmesi Genelge  ile yasaklanan eşyanın firmalara numune olarak gelmesi durumunda teslimi mümkün değilken, eşyanın numune olduğuna kanaat getirilmesi ve mevzuattaki diğer şartların karşılanması halinde bu kapsamdaki eşyanın firmalarca muafen ithaline imkan verilmiştir.
 
Şahsi tedavide kullanılmak üzere getirilen ilaçların, gümrük memurunca alıcı şahsın hastalığının tedavisiyle ilgili olduğuna kesin olarak kanaat getirilmesi durumu saklı kalmak üzere, gümrük idaresine belge (sağlık kuruluşundan alınan rapor, doktor raporu veya reçete) ibraz edilmesi koşuluna bağlı olarak, girişine izin verilmiştir.
 
Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde sigorta belgelerindeki kıymet yerine eşyanın gerçek kıymetinin esas alınması sağlanarak, tahsil edilecek verginin hesaplanmasında yaşanabilecek yanlışlıkların önüne geçilmiştir.
 
Kıymeti 75 Avroya kadar olan eşyanın, bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediğine ve ticari miktar ve mahiyet arz edip etmediğine bakılmaksızın posta idaresi ya da hızlı kargo firması tarafından beyan edilebilmesi hususu netleştirilerek bu konuda yaşanan uygulama farklılıklarının önüne geçilmiştir.


İTHALATTA HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2014/9)

Çin menşeli naylon ipliklerin ithalatında CIF bedelinin yüzde 37.40'ı oranında dampinge karşı önlem uygulanmaya devam edecek. Ekonomi Bakanlığı'nın İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. 27 Mart 2014  Perşembe günü itibariyle yürürlüğe giren tebliğe göre yerli üretici Sifaş Sentetik İplik Fabrikaları tarafından yapılan ve Altın İplik Çorap Sanayi ve Anadolu İplik ve Tekstil Fabrikaları Sanayi tarafından da desteklenen başvuru sonucunda Çin menşeli "naylon veya diğer poliamidlerden tek katının her biri 50 teksi geçmeyen tekstüre iplikler" için başlatılan nihai gözden geçirme soruşturması, Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

Soruşturma sonucunda, CIF(mal bedeli, sigorta ve navlun) bedelinin yüzde 37.40'ı oranında dampinge karşı uygulanan kesin önlemin yürürlükten kalkması halinde dampingin ve zararın devamı veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu tespitinde bulunan İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, Ekonomi Bakanı'nın onayı ile soruşturma konusu ürün için uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin uygulanmaya devam etmesine karar verdi. Buna göre Çin menşeli naylon veya diğer poliamidlerden tek katının her biri 50 teksi geçmeyen tekstüre ipliklerin ithalinde CIF bedelinin yüzde 37.40'ı oranında dampinge karşı önlem uygulanacak.

 

 

İTHALATTA HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2014/10)

Tayvan, Hindistan ve Tayland menşeli 'poliesterlerden sentetik devamsız lifler' ithalinde nihai gözden geçirme soruşturması açıldı.Buna göre, Yerli üretici SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi  (A.Ş.) tarafından yapılan ve Ertona Tekstil Plastik Geri Dönüşüm
Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ritaş Kimya ve Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.,  Yılmaz Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, E.U.R.O. Fiber Tekstil Plastik Elyaf Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Baypak Tekstil Elyaf ve Tekstil Limited Şirketi ile Uğur Geri Dönüşüm ve Elyaf Sanayi ve Limited Şirketi tarafından desteklenen başvuruda halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemlerin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden  tekrarına yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması istendi. Alınan karar ile ürün hakkında nihai gözden geçirme soruşturması açıldı.