ANASAYFA DUYURU & HABERLER
27.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 Rizeli çaya yeni başarı hikâyesi yazmak için 'yasa' istiyor

Dünyanın 5 büyük çay üreticisinden biri olan Türkiye’de sektörün merkezi Rize, ‘Çay Kanunu’ talep ett.i

RİZE - Her gün bir yudum alarak güne başladığımız çayın yüzde 66’sı Rize’de üretiliyor. Kent için çay adeta hayat kaynağı durumunda. Rizeli artık çayın hikâyesini yeniden yazmak için ürüne ‘kanun’  istiyor. Türkiye çay sektörü 200 bini aşkın üreticisi ve 300 işletmesi ile dünyada çay üreten ülkeler arasında 5’inci büyüklükte. Son yıllarda çay sektöründe verim ve kalitenin düşmesi ile birlikte maliyetlerin yükselmesi, Türk çayını dünya piyasalarında fiyat rekabeti açısından güçsüz kılıyor. Yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda ortak paydada buluşuluyor olması çay sektörünün geleceği açısından umut veriyor. 

Açlık sınırı bin 149 lira oldu

Mart ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 149, yoksulluk sınırı ise 3 bin 743 lira olarak hesaplandı

Nükleer santralde yerli katkı için 460 şirket başvurdu

Enerji Bakanlığı, yaklaşık 22 milyar dolara mal olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 8 milyar dolarlık iş üstlenebilecek Türk şirketleriyle görüşmelere başladı. Şu ana kadar 460 şirketin başvurduğu öğrenildi.

"Sosyal Kart" ücretsiz karta dönüştürülüyor

Sosyal Kart sahibi olan 65 yaşındaki vatandaşlar, ellerindeki kartlarını en yakın biletmatik ya da otomatik satış makinelerine okutarak kolayca ücretsiz karta dönüştürebilecek.                                                   

IMF, kesenin ağzını açtı

Ukrayna 14-18 milyar dolar kredi almak için IMF ile anlaştı.