ANASAYFA DUYURU & HABERLER
25.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

İthalatta dolandırıcı çetelere dikkat!

300 dolarlık ‘gözetim’ masrafından kaçınanlar, büyük zarara uğruyor. Global ekonomideki gelişmeler, firmaları maliyetlerini düşürmeye zorlayınca şirketlerin ‘kandırılma’ riski arttı. Üreticilerin maliyetlerini düşürmek için hammadde ithalatında yurtdışında ucuz fiyat veren firmaların peşine düşmesi, en fazla ithalat yapılan Çin gibi ülkelerdeki dolandırıcı şirketlerin de sayısını her geçen gün artırıyor

BM'den 'düşürülen uçakla' ilgili ilk açıklama

BM'den düşürülen Suriye uçağıyla ilgili ilk açıklama geldi. Açıklamada, "Ani kararlar iki tarafın da yararına olmayacak şekilde durumu kötüleştirebilir" denildi.

Teknoloji harcamasında komşudan geriyiz

GfK’nın 2013 verilerine göre, Türkiye’nin teknoloji pazarı büyüklüğü 30 milyar TL. Türkiye bu büyüklükle 19 Avrupa ülkesi arasında beşinci sırada ve ekonomik sorunlarla boğuşan Yunanistan’ın bile gerisinde kalıyor.

Rusya'dan 70 milyar dolarlık kaçış

Kırım gerginliği, Rusya'ya 70 milyar dolarlık yabancı yatırımcının kaçmasına neden oldu.

Dünya sineması için 'doğal plato'

Kapadokya, dünya sineması ve TV kanallarının doğal platosu oldu. Bölgede son yıllarda 63 ülkeden ekipler film, dizi ve belgesel çekti. Bu filmler Kapadokya’nın dünyada daha çok tanınması ve yüz binlerce turist çekmesini sağladı.