ANASAYFA DUYURU & HABERLER
21.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

21.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

Twitter kapandı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakanlık Basın Müşavirliği'nin açıklamasının ardından Twitter'a erişim engellendi.

Yerel para ile dış ticaret ‘out’

Dış ticaret koridorlarında bir süreden beri yükselen Asya’ya Ortadoğu da ekleniyor. Fed’in hamlesi sonrasında para birimlerinde halen yeni denge seviyesi bulunamadı. ‘Yerel para ile ticaret’ gözden düştü.

Bursa’nın iki sanayi bölgesi Uludağ OSB'de birleşiyor

Gürsu Organize Sanayi Bölgesi (GÜSAB) ile sınır komşusu Kestel 2 No’lu Sanayi Bölgesi Uludağ OSB adıyla tek çatı altında birleşecek. Birleşme ile toplam 185 hektar alan, 286 parsel, 205 faal firma ve 11 bin 500 kişilik istihdam rakamına ulaşılacak. Birleşme çalışmalarının hızlandırılması amacıyla 2 bölgeden yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı 6 kişilik bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

TÜRKONFED'den yüksek enflasyon, TİSK'ten küçülme eğilimi uyarısı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)’in aylık ekonomi raporunda, yüksek enfl asyon, yüksek dış açık ve düşük büyümenin, yerel seçimlerden sonra değişeceğine ilişkin bir emare gözükmediği belirtildi. TİSK de, verimlilik artışının zayıflamasının 2012’deki ve 2013 yılının ilk yarısındaki küçülme eğilimine geri dönüş endişelerini doğurduğuna dikkat ekti.

Kömürün yükselişi yeşil hayalleri kirletiyor

Almanya gibi gerek güneş enerjisinde gerekse diğer yenilenebilir enerji alanlarında lider konumda olan bir ülke, kömüre yöneldiğini açıkladı. Hatta ülkedeki kömür tüketimi son 24 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Doğu-batı birleşmesinden bu yana kapalı olan en kirli kömür madenlerinin yeniden açılacağı gündemde.