ANASAYFA DUYURU & HABERLER
20.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

20.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

Su yoksa enerji, enerji yoksa su yok

TEMA Vakfı, “Ağacın gölgesi, suyun sesi olmadan insanın da var olamayacağını” hatırlatarak; ormanlarımızın, su varlığımızın önce korunması, sonra geliştirilmesi gerektiğini hatırlatıyor" diyor

Dünya Ormancılık Günü, Avrupa Tarım Federasyonu (CEA) ve Gıda Tarım Organizasyonu (FAO) kanalı ile; Kuzey Yarımküre'de ilkbaharın, Güney Yarımküre'de sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart’ta, Dünya Su Günü ise Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 22 Mart’ta kutlanıyor. 

Dünya Su Günü’nün bu yılki teması Birleşmiş Milletler tarafından “Su ve Enerji” olarak belirlendi. “Su ve Enerji” ilişkisi; “Su yoksa enerji, enerji yoksa su yok” olarak ifade edildi. 

Çinli otomotiv devi Türkiye'de yatırımı düşünüyor.

Çin’in en büyük ticari araç üreticilerinden biri olan Sinotruck Türkiye’de yatırım ve ticaret olanaklarını araştırmak için geldi. Çinliler, TAYSAD ve OİB yöneticileriyle bir araya gelerek destek istedi.

Hızlı tren için 100 bin imza topladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, iş dünyasının kente demiryolu istediğini belirterek, hızlı tren projesinin mümkün olduğu kadar öne çekilmesi için topladıkları 100 bin imzayı hükümete sunacaklarını söyledi.

FED tahvil alımını 55 milyar dolara indirdi

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 65 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 55 milyar dolara indirdi. Faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.

Kuraklık gıdada maliyetleri artırabilir

Türkiye gıda sektörünün temsilcileri İş Bankası desteği ile DÜNYA Ekonomi TV’de yayımlanan Sektör Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirve’de pek çok ilde başlatılan ekimlerle Türkiye’ye özgü yeni ürünlerin yolda olduğu belirtilirken, kuraklığın riskleri masaya yatırıldı. Türkiye’de gıda sektörü son dönemde özellikle kuraklığın yol açacağı riskleri tartışıyor. Sektör temsilcilerinin dikkat çektiği konuların başında, kuraklık nedeniyle ithalat ya da maliyet artışı geliyor.