ANASAYFA DUYURU & HABERLER
18.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

18.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

Konut talebi 40-44 yaş arasında zirvede

Türkiye’de konut talebinin 40-44 yaş arasındaki kişilerde zirveye ulaştığı, yaşla ilişkili nüfus yapısının değişmesinin ise talebe ciddi etki ettiği belirlendi. 2025’e kadar konut talebinde yıllık yüzde 1.65 büyüme beklenirken, talebin 2050’ye kadar yıllık yüzde 0.43’e gerileyeceği tahmin edildi.

G20 ülkelerinde büyüme yavaşladı

 

2013 genelinde G20 ülkeleri büyüme ortalaması geçen yıla göre yüzde 0,1 oranında azalarak yüzde 2,8 oranında gerçekleşti.

'Tavuk tüketimi için devlet desteği şart'

Türkiye’de tavuk eti tüketiminin düşük olduğunu kaydeden Mersin Tavuk Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Cansev, yurtiçindeki talebin artması halinde üretimin ve ardından da ihracatın daha da çok canlanacağını söyledi. Amerika ve Avrupa’da kişi başı yıllık tavuk tüketiminin 50-60 kilo civarında olduğunu söyleyen Mersin Tavuk Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Cansev, Türkiye’de ise tavuk konusundaki yanlış bilgilendirmeler sonucunda bu rakamın 17-18 kilo ile sınırlı olduğunu ifade etti. Türk tavuğunun Avrupa’ya da ihraç edildiğini ve güvenle tükettildiğini vurgulayan Cansev, “Türkiye’de ise yanlış bilgilendirmelerden dolayı tavuk tüketimi sınırlı. Uygun fiyatlı hayvansal protein olan tavuk tüketiminin artması için devletin bilgilendirici kamu spotları hazırlamasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye'nin 'Canlı Gen Bankası' yolda

Türkiye’nin yerli tüm ırklarını barındıracak ilk zoopark Tekirdağ’da kurulacak. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin öncülüğünde ilk etapta 500 dekar alanda kurulacak olan zooparkta, akıllı ağıllar, kümesler, diğer hayvan barınakları yer alacak.

640 milyon dolarlık depo 2016'da hazır

Tuz Gölü'nün altına 640 milyon dolara inşa edilecek doğalgaz depolama tesisinin ilk bölümü iki yıl sonra ikinci fazı da 2019 yılında devreye alınacak.