ANASAYFA DUYURU & HABERLER
17.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

17.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

Çin, yuanın günlük işlem bandını iki katına çıkardı

Çin, yavaşlayan ekonomik büyümenin yuanın güçleneceği iddialarını azaltması ile, para biriminin dolar karşısındaki günlük işlem bandını iki katına çıkardı.

 

Kırım referandumundan ilk sonuç: Rusya

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen, Tatarların boykot ettiği referanduma katılanların yüzde 96,77'si Rusya'ya katılmak için oy kullandı.

'NBŞ üreticileri kazanacak çiftçi ve tüketici kaybedecek'

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK)  Genel Müdürü Taner Taşpınar, TBMM’de komisyon gündeminde bulunan Şeker Kanun Tasarı’na yönelik açıklamalarda bulundu. TBMM gündeminde bulunan Şeker Kanun Tasarısı’nın, NBŞ ve şeker pancarı arasında haksız rekabet oluşturacak unsurlar içerdiğini, tasarının Türk çiftçisi ve tüketicisi açısından çok tehlikeli kısımları olduğunu belirten Taşpınar, bu haliyle geçmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Türkiye’de zaten Avrupa kotalarının üzerinde bulunan Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotalarının yasa ile daha da arttırıldığını belirten Taşpınar, “Adeta mevcut yapıyı arattıracak değişikliklere yer verilen tasarı da pancar şekeri üreticilerinin hakları elinden alarak NBŞ üreticilerine sunulmuştur” diye konuştu.

 

Türk TIR’ı cezayı göze aldı

AB ülkelerinin uyguladığı haksız engeller nedeniyle Avrupa taşımalarında payı giderek azalan Türk nakliyeciler, gerekli desteği bulamayınca fiili durum yarattı ve TIR’larıyla “cezalı” geçiş yapmaya başladı. Avrupa’ya yönelik ihracat taşımalarında Türk TIR’larının payının son 6 yılda yüzde 84’ten 62’ye gerilediğine, buna karşılık Avrupalı TIR’ların payının ise iki katından fazla artışla yüzde 16’dan 38’e çıktığına dikkat çeken nakliye sektörünün temsilcileri, kendilerine çıkarılan güçlükler karşısında  “sahipsiz” kalmaktan yakınıyor. Konunun sadece nakliyecilerin sorunu olmadığına işaret eden nakliyeciler, Avrupa ülkelerinin Türk TIR’larına karşı uyguladığı mevzuat dışı engellerin aşılması için hükümetten tam destek bekliyor.

 

İSTKA’dan 7 programa 100 TL milyon destek

Bugüne kadar 342 projeye 181 milyon TL destek veren İstanbul Kalkınma Ajansı, 2014 yılı için 5 tema altında 7 programa 100 milyon TL mali destek verecek.