ANASAYFA DUYURU & HABERLER
ABD'den Türk çelik ürünlerine damping soruşturması

ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerdenyapılan sıcak haddelenmiş çelik ürünleri ithalatını incelemeye aldı.

ABD Ticaret Bakanlığı aralarında Türkiye'nin de olduğu 7 ülkeden yapılan sıcak haddelenmiş çelik ürünleri ithalatına ilişkin olarak üreticilerden gelen şikayetleri incelemeye aldı.

 

AK Steel Corp, ArcelorMittal USA, Nucor Corp, U.S. Steel Corp, SSAB Enterprises ve Steel Dynamics ithal ürünlerin çok ucuza satıldığı ve adil olmayan devlet desteklerinden yararlandıkları şikayetinde bulundu.

 

BD Ticaret Bakanlığı açıklamasına göre Türkiye'nin yanı sıra Avustralya, Japonya, Hollanda, İngiltere, Brezilya ve Güney Kore'den yapılan ithalat için damping incelemesi, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore'den ithalat için ayrıca adil olmayan devlet desteği incelemesi yapılacak.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada 2014 yılında yaklaşık olarak Türkiye'den 218.4 milyon dolar, Avustralya'dan 143.8 milyon dolar, Brezilya'dan 146.3 milyon dolar, Japonya'dan 359 milyon dolar, Kore'den 678.8 milyon dolar, Hollanda'dan 315.2 milyon dolar, İngiltere'den 169.1 milyon dolar, Türkiye'den 218.4 milyon dolar sıcak haddelenmiş çelik ürünü ithal edildiği belirtildi.

 

ABD Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye için öngördüğü damping marjini ise yüzde 96,77 ile yüzde 197,41 arasında bulunuyor.