ANASAYFA DUYURU & HABERLER
14.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

14.03.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

Kapanacak bir işletme en fazla 3 ay indirimli satış yapabilecek

Mayısta yürürlüğe girecek yeni Tüketici Kanunu için ikincil mevzuat çalışmalarını hızlandıran Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 10 ayrı yönetmelik taslağı hazırlayarak görüşe açtı. Bakanlığın internet sitesinde görüşe açtığı Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde haksız rekabet yarattığı eleştirileriyle gündeme gelen ‘kapatıyoruz’ ilanlarına düzenleme getiriliyor. Yönetmelik taslağına göre, bir ticari işletmenin kapanması, işyeri adresi veya faaliyet konusu değişikliği nedeniyle yapacağı indirimli satışların süresi 3 ayı geçemeyecek. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri etiketlerinde gösterilecek.

Kentsel dönüşümün ‘bit pazarı’ için yer aranıyor

Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği, yeni fırsatlar doğurdu. Yıkılan binalardan çıkan kapı, pencere, çelik kapı, armatür, dolap gibi yapı malzemeler ‘kelepir’ fiyattan satışa sunulmaya başlandı.

Çelik kapı 500 TL’ye, ahşap kapı 50 TL’ye, PVC pencere 200 TL’ye satılıyor. İhtiyacı olan ürün çıktığında haberdar olmak için yıkım şirketlerine isim yazdıranların listeleri sayfalarca uzayıp gidiyor. Yoğun talep üzerine yıkım şirketleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘kentsel dönüşüm çıkma pazarı’ kurmak üzere şehre yakın boş bir arazi tahsis edilmesi için toplu başvuruda bulundu. Fırsatı gören birçok girişimci de pazara adım atmak için araştırmalar yapıyor.

Aselsan’dan Sivas’ta ‘kızılötesi optik’ yatırım

Bir grup Sivaslı işadamı ve Yıltaş Grup’la ortaklık kuran Aselsan, mor ötesi, görünür ve yakın kızılötesi bantlar için hassas optik teknolojisi geliştirecek.

Gaziantep’te kayak keyfi başlıyor!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yılın nisan ayında ihale edilen ‘Erikçe Kayak Merkezi’ Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey tarafından pazar günü saat 12:00’de açılıyor.

Rus iş dünyası da gümrük sorunlarından rahatsız

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türk şirketlerinin yurtdışına açılımını sağlamaya yönelik faaliyetleri kapsamında Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin başkanlığında Moskova, Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk Sanayi ve Ticaret odası başkanlarının da katıldığı Rusya’daki ticaret ve yatırım imkânları konulu forum düzenledi. Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, Türklerin sıklıkla sorun yaşadığı Rusya gümrüklerinde Rus iş dünyasının da büyük sıkıntılar yaşadığını, Putin’in bu işi çözmek için düğmeye bastığını söyledi.