ANASAYFA DUYURU & HABERLER
13.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

Türkiye’nin ilk F1 pilotunu yetiştirecek

Formula 1’in bir alt kategorisi GP2’de yarışan ilk Türk pilot olan Can Artam, yetenekli gençlerin eğitim alarak F1’de yarışacak ilk Türk pilotu olabilmesi için Motorsports Academy’i kurdu.

Gül, dershane yasasını kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerle ilgili düzenlemeyi de içeren kanunu onayladı.

Ekol'den 'stratejik' yatırım atağı

Türkiye’nin önde gelen global lojistik şirketlerinden Ekol, Türkiye- Avrupa arasındaki taşımacılıkta payını hızla artırıyor. İntermodal taşımacılık modeline geçiş yaparak ihracatçıya en ekonomik ve çevreci hizmeti sunmayı amaçlayan şirket, karayolunda taşımacının kabusu haline gelen vize ve geçiş belgesi sorununa da ‘intermodal’le meydan okuyor. Avrupa’ya yönelik ihraç ürünlerini 7 bin km’den 2 bin km düşüren Ekol, Avrupa’da blok trenle taşıma yapan en büyük üç şirketten biri oldu. Türkiye’deki diğer taşımacıların da intermodal sağlayıcısı olacak bir yapı oluşturmayı hedefleyen Ekol, bu alana yönelik dev yatırımlar planlıyor.

Bilişimcilerden 'Kamu bize rakip olmasın' çağrısı

Türkiye’de 60 milyar dolarlık büyüklüğe yaklaşan bilişim sektörü kamu desteği bekliyor. Sektör temsilcileri özellikle ihalelerde kamunun rakip olmamasını, hatta yazılım alanında destek vermesi gerektiğini dile getiriyor.