ANASAYFA DUYURU & HABERLER
07.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

Türkiye’nin ilk hızlı treni , Bursa-Adana-Konya hatlarında yük taşımacılığı yapılacak Hızlı tren sadece gece hizmet verecek. Diğer yandan demiryollarında serbestleşmenin önünü açan düzenleme kapsamında oluşturulan TCDD Taşımacılık AŞ’nin yılsonuna kadar kurulması planlanıyor.

Türk Hava Yolları (THY), 2013 yılında 683 milyon lira net kar elde etti.

 Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret, 10 yılda 582 milyon dolardan 5,2 milyar dolara çıkarak 10 kat artmıştır.

 Ocak ayında 386 firmaya yatırım teşvik belgesi verildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel ‘İş Dünyasında Umut Veren Kadınlar’ konulu etkinlik programı düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde ‘İş’de Eşitlik Platformu’ çerçevesinde 27 firma ‘İş’de Eşitlik Bildirgesi imzaladı.

 Tekstil ve deri sektöründe ‘Ukrayna gerginliği’ endişesi sarmaya başladı. Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Dinç, Ukrayna’da 100’ün üzerinde Türk firmasının doğrudan yatırımı olduğunu, Ukrayna deri sektörünün çoğunun alımlarını Türkiye’den yaptığını açıkladı. 25 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlerin Ukrayna için oldukça önemli olduğunu dile getiren Dinç, 30 Mart’ta Kırım’da yapılacak olan referandumun sonucunun da siyasi tansiyonu etkileyeceğini kaydetti. Dinç, Kırım üzerinden Türkiye’nin Rusya ile gereksiz bir gerginliğe girmemesi gerektiğini vurguladı.

 Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), ülkemizde kadın girişimciliği projeleri konusunda 10 yıllık deneyimi ve “kadın girişimciliğinin bir cinsiyet değil, ekonomi meselesi olduğu” görüşü ile girişimcilere her alanda daha kontrollü ve ölçülebilir bir hizmet sunmayı hedefleyerek kadın girişimci adaylarına verdiği eğitimleri online platforma taşıyor.