ANASAYFA DUYURU & HABERLER
03.03.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

2 Mart’ta DÜNYA gazetesi 33 yılı geride bırakarak… 34. yaşına girdi.

İşgal rubleyi vurdu, Rusya faizi artırdı

Rusya'nın Kırım'a askeri müdahalesi ülkenin para birimi rubleyi vurdu. Rusya Merkez Bankası politika faizini 150 baz artırarak yüzde 7'ye yükseltti.

 Fransız enerji devi Alstom, Deltom’a ortak oluyor

 Fransız şirketi Alstom Delta Grup’a bağlı enerji firması Deltom’un yüzde 30 hissesini almak için ön anlaşma imzaladı. Anlaşma ile şirket Türkiye'de jeotermal enerji üretecek.

Enflasyon şubatta yüzde 0.43 arttı

Tüketici fiyatları şubat ayında yüzde 0.43 artış gösterdi. Piyasada TÜFE'nin yüzde 0.41 artması bekleniyordu. Şubat ayında yurtiçi üretici fiyatlarında (Yİ-ÜFE) ise yüzde 1.38 artış gösterdi.

Şubatın zam şampiyonu mandalina

Tüketici fiyatları bazında şubatta en yüksek fiyat artışı görülen ürün, yüzde 22,51 ile mandalina oldu.

Dünya Bankası'ndan 75 milyon dolarlık yardım

Dünya Bankası, çekirge istilası ve kuraklıktan etkilenen 13 milyon kişinin gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla Madagaskar'a acil finansal yardıma ilişkin 2 projeyi onayladı.

Türkiye istihdamda fark yarattı

Türkiye son 6 yılda istihdamda yüzde 22,7 artış sağlayarak gelişmiş ve gelişmekten olan ülkelerin de aralarında bulunduğu 32 ülke arasında ilk sırada yer aldı

Tarihte Bugün

22 yıl önce bugün Zonguldak’ta kömür madenciliğinin 150 yıllık tarihinin en büyük felaketi meydana geldi. Kozlu’daki kömür ocağında saat:19.45-20.00 arasındaki zincirleme grizu patlamaları nedeniyle 263 madenci yaşamını yitirdi.