ANASAYFA DUYURU & HABERLER
EURATEX’ten Alınan Yazı

Norveç’in 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren tekstil ve halı mamulleri ile katı tüketici ürünlerinde PFOA (su geçirmez, leke tutmaz kumaşlarda kullanılan bir malzeme)kullanımını yasaklayan yönetmeliği onayladığı ifade edilmektedir. Söz konusu malzeme ile ilgili kullanım limitleri yazıda yer almaktadır. 

Avrupa Hazırgiyim ve Tekstil Konfederasyonu – EURATEX’ten alınan yazıda;

Norveç’in, tekstil ve halı mamullerinin yanı sıra sıvı ve katı tüketici ürünlerinde perfluorooctanic acid PFOA kullanılmasını, 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren yasaklayan bir yönetmeliği onayladığı ifade edilmektedir. Söz konusu yönetmelik ile Norveç PFOA kullanımını yasaklayan ilk ülke olacak. Aynı zamanda benzer bir mevzuatı AB çapında uygulamaya sokmak adına Norveç ile Almanya arasında bir çalışma yürütüldüğü de belirtilmekte.

Biyokümülatif iz bırakan toksin (PBT) olarak sınıflandırılan PFOA daha çok su geçirmez ve leke tutmaz kumaşlarda kullanılan bir malzeme ve kullanımının insan sağlığına ve çevreye zararları konusunda çeşitli endişeler mevcut.

Söz konusu yönetmelik ile metrekarede 1 mikrogramdan fazla PFOA içeren tekstil ürünlerinin ve diğer tüketici ürünlerinin üretimi, ithalatı, ihracatı ve satışı engellenecek. İlgili yönetmelikte yer alan çeşitli ürün gruplarında kullanılabilecek perfluorooctanic acid PFOA limitleri aşağıda yer alıyor:

- PFOA sıvılarda - % 0,001 (10 mg / kg)

- PFOA katı mamullerde - % 0,1 ( 1000 mg / kg)

- PFOA tekstilde - 1 µg (mikrogram) / m²

Kısıtlamalar 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yapıştırıcı, folyo veya yarı iletken bantlar ile film, kâğıt veya ekranlar için fotografik kaplamalarda da geçerli olacak. Söz konusu kısıtlamalar gıda paketlemesi, gıda ile temas eden malzemeler veya tıbbi cihazlarda ise uygulanmayacak.