ANASAYFA DUYURU & HABERLER
28.02.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

Türkiye’de organik tarımsal üretim alanı 103 kat arttı

Türkiye, organik tarımsal üretim alanından aldığı yüzde 1.2’lik payla dünyada 12. sırada bulunuyor ve organik pazardan 300-350 milyon dolar pay almaktadır.

Mersin, amatör sporlarda kamp merkezi olacak

Akdeniz Oyunları ile 14 yeni tesis kazanan Mersin, amatör spor branşlarının kamp merkezi olarak markalaşmayı hedefliyor.

Recordati'den Çerkezköy'e 50 milyon dolarlık yatırım

Türkiye'de 2008 yılından beri faaliyet gösteren İtalya merkezli ilaç şirketi Recordati, yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla Çerkezköy'de yeni bir üretim tesisi açacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılacak tesisin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 80 milyon kutu olacak. Üretimin bir bölümü Orta Asya, Kafkas ülkeleri ve diğer komşu ülkelere ihraç edilecek. Tesisin 2017'de faaliyete geçmesi ve 130 kişinin doğrudan istihdam edilmesi planlanıyor.

SAN-TEZ’de destek % 85’e yükseldi

SAN-TEZ programı nedir? Üniversite -sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılması ve üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaların ticarileştirilerek katma değer yaratılmasını amaçlamaktadır.

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2007 yılından bu yana yürütülmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan Sanayi Tezleri Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik ile söz konusu destekler yeniden düzenlendi. SAN-TEZ programı kapsamında projeler için verilecek destek hibe şeklinde olacak ve bakanlık bütçesinde öngörülen toplam ödeneği geçmeyecek. Proje toplam bütçesinin en az yüzde 15’i nakdi, en fazla yüzde 85’i bakanlıkça karşılanacak. Proje bazında destek süresi 24 ay olacak.

Dış ticaret açığı ocakta beklenti altında

Ocak ayında 7.3 milyar dolar açık vermesi beklenen dış ticaret dengesi, yeni yıla 6.8 milyar dolarlık 'açık'la başladı.

Kalamış Limanı özelleşiyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Kalamış Limanı'nı özelleştirmek için ihaleye çıkıyor. 30 yıl için işletme hakkının devredilmesi suretiyle ihale yapılacaktır. Son teklif verme süresi  ise 12 Mayıs’dır.