ANASAYFA DUYURU & HABERLER
27.02.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

Toprak yağışla buluşmazsa kuraklık birçok yönden ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyecek. Tarım ürünlerinde düşüşler yaşanacak. Sanayide de su yetersizlikleri nedeniyle üretimde yavaşlama, zaman zaman ara verme riski doğmaktadır. Belediyeler su kısıntılarında, önceki uygulamalarda olduğu gibi önceliği hane tüketicisine vereceğinden sanayici daha çok etkilenecek. Bu nedenle Organize sanayi bölgeleri yönetimleri 'üretim etkilenmesin' diye harekete geçti.

 Türkiye ambalaj sektörü, 2013 yılında, bir önceki yıla göre üretimini miktar bazında yüzde 13, değer bazında ise yüzde 17 artırdı. Plastik ambalaj ihracatı da değer bazında yüzde 16 yükseldi. Plastik ambalaj ihracatı ise değer bazında yüzde 16 yükselerek 2 milyar 140 milyon dolar oldu.

 ABD'de yeni (birinci el) ev satışları ocak ayında yıllık düzeyde, 405 binlik beklentinin üzerine çıkarak 468 bin olarak gerçekleşti. Aralık ayı satışları da 414 binden 427 bine revize edildi.

 Avustralya'nın milli hava yolu Qantas, 2 milyar dolarlık tasarruf yapabilmek için 5 bin kişinin işine son vereceğini açıkladı.

 Türkiye'ye getirilen 4,9 kilo, 18 ayar ayar altından yapılan Dünya Kupası, Cevahir AVM'de sergileniyor. Türk sporseverler 350 bin TL değerindeki kupayla hatıra fotoğrafı çektirerek bu anı ölümsüzleştirecekler.

 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şehir hastanelerinde olağanüstü hallerde ortaya çıkabilecek maliyetlerin üstlenilmesini içeren ek sözleşmelerin kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

 

 

 

<v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect">       Çay dünyanın en sevilen ve en fazla tüketilen içeceği; fakat küresel ısınma ve yanlış politikalar çayın geleceğini tehdit ediyor. Bu Konuda iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görev düşüyor.

Çay hakkında bilmediğiniz 8 şey

 

1- Her gün 3 milyar fincanın üzerinde çay içiliyor.

2- Çay pazarının yüzde 90’ı yedi çok uluslu şirkete ait.

3- Dünya genelinde üretilen çayın dörtte üçü beş ülkeye ait: Çin, Hindistan, Kenya, Sri Lanka ve Vietnam.

4- Küresel çay talebi üretimden daha hızlı büyüdüğünden, 2002 yılından bu yana çay fiyatları iki kattan fazla artış gösterdi.

5- Çay bitkisi iklim koşullarına çok fazla duyarlı. Oysa çayın yetiştirildiği ülkeler, gelecekte küresel ısınmadan en olumsuz etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor.

6- Değişen hava koşulları, çay yetiştirilen bazı bölgelerde sorun yaratmaya başladı. Bu durum mahsul ve fiyatları da olumsuz etkiliyor.

7- Çay üreticisi ülkelerdeki köy nüfusu, iş aramak için şehirlere göç etmeye başladı. Bu durum, önümüzdeki yıllarda yeterli işgücü bulunamaması sorununu gündeme getirebilir.

8- Çay çiftçilerinin geliri son yıllarda, geçtiğimiz yıllara oranla önemli bir düşüş gösterdi. Bunun başlıca nedeni tesis, işgücü ve gübre fiyatlarındaki artış.

Çayın geleceği için iş dünyasına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. İşte en önemli beş adım:

1.Üreticileri güçlendirmek

2. Onarıcı tarıma odaklanmak

3.Esnekliği artırma

4.Sürdürülebilir piyasa mekanizmaları kurmak

5.Müşteri ile bağlantı kurma

 

Bir Bardak Çay Gibi Ömür… Kiminin Ki Bir Dikişte Biter Kimininki İse Yudum Yudum… Dibinde Kalan Çöpler İse Hayattan Kalan Kalıntılar…