ANASAYFA DUYURU & HABERLER
20.02.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Facebook, WhatsApp'ı 4 milyar doları nakit olmak üzere 16 milyar dolara satın alma konusunda anlaştı. 

Dünya Bankası, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü’nün (IFPRI) ortak hazırladığı raporda balıkçılık ve yetiştiricilik perspektifleri incelendi. Rapora göre, deniz balıklarının alımının sabit kalması ve dünya genelinde, başta Çin olmak üzere, orta sınıfın talebindeki artış göz önüne alındığında 2030’a kadar balık üretiminin üçte ikisi kültür balığı yetiştiriciliğinden sağlanacak. 

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, hazır giyim ve ayakkabı sektörünün kış sezonu için hazırladığı ürünlerin satışını olumsuz etkiledi. 

TARSİM Başkanı Dr. Ramazan Kadak, çiftçilerin kuraklığın da sigorta kapsamına alınması yönündeki taleplerini değerlendirdi ve yeni sigorta modelleri üzerinde çalışıldığını bildirdi. 

Çin malı tıbbi malzemeler hastayı da yerli sağlık üreticilerini de tehdit ediyor. Kalitesiz ve Çin malı tıbbi sarf malzemeleri büyük risk yaratıyor. Ameliyatta dikiş atarken kırılan iğneler, kopan iplikler, laparoskopide karın içinde parçalanan trokarlar, damar içinde kopan anjiyo telleri, daha hastaneden çıkmadan düşen diş dolguları… Bu örnekler kalitesiz sarf malzemelerinin yarattığı sıkıntılardan sadece birkaçı. Yetkililer, soruna, 2012 yılında Kamu Hastane Birlikleri’nin devreye girerek ihalelerin tek bir merkezden yapılmaya başlanmasının yol açtığını belirtiyor. 

ATM İthalatında aslan payını Macaristan aldı. 

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, sadece para politikaları yoluyla, döviz kuru ve faiz oranı ile oynayarak ihracatta pozitif dönüşümler sağlamanın mümkün olmadığını söyledi. Mahmut Hiçyılmaz değişim için sanayi sektörünün ara malı imalatına yönelmesi, sanayiye girdi sağlayan tarım sektörünün tekrar canlandırılması ve enerji sektöründe alternatif enerji kaynaklarına hızla yönelmek gerektiğini savundu. 

Science dergisinin araştırmasına göre etobur hayvanların nüfusunda ciddi bir azalma söz konusu. Bilimadamları ise etobur türlerinde yaşanan bu azalmanın ekosisteme zarar vereceğini ifade ediyorlar. 

SPK(Serbest Piyasalar Kurumu) denetim yetkilerini iptal etti. 91 bağımsız denetim firmasından 50'sinin denetim yetkisi askıya alındı.