ANASAYFA DUYURU & HABERLER
Dünya Gazetesi Özetleri

10.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Yargıtay 13. Dairesi'nin emsal niteliğindeki kararına göre 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları tüketicilere iade edilecek. 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları tüketicilere iade edilecek. Daha önce bu süre üç yıl olarak uygulanıyordu. Söz konusu emsal karar 18 Eylül 2013 tarihinde alındı. Yeni Tüketici Kanunu'nda yapılan değişiklik ile kanun 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.2 bin liranın altı kaymakamlığa başvurması gerekmektedir. Dilekçe ve deliller  bu konuda çok büyük önem arz etmektedir. Mahkeme, tüketici lehine karar verdiğinde alınan dosya masrafı dava tarihinden veyahut daha öncesinde ihtarname ile talep edilmiş ise temerrüt tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tüketiciye iade edilecektir. 

 

Standard&Poor’s Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi ama memleketin görünümünü negatife çevirdi. Bir nevi “aman, dikkatli olun” dedi. Doğrusu ya, ben memnun oldum. Merkez Bankamız iki hafta önce paralel evrenden aramıza geri dönüp, faiz oranlarını artırmamış olsaydı, bugün doğrudan kredi notumuz düşürülmüş olabilirdi. 

<v:path o:connecttype="rect" gradientshapeok="t" o:extrusionok="f"><v:imagedata o:title="1111-008" src="file:///C:\DOCUME~1\SERKAN\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\02\clip_image001.jpg"> 

 

ABD'ye ihracat artmıştır. Türkiye bu yılın ilk ayında, ABD'ye gerçekleştirdiği ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 arttırdı. Ülkeye en fazla ihracat çelik sektörü oldu. ABD'ye en fazla ihracatı 161 milyon 360 bin dolarla İstanbul, 91 milyon 818 bin dolarla İzmir, 44 milyon 371 bin dolarla Ankara, 42 milyon 395 bin dolarla Bursa ve 19 milyon 996 bin dolarla Gaziantep yaptı.  

Turang Transit’in ‘Doğalgaz Boru Hattıyla Taşımacılık’ yatırımı için 2013’ün aralık ayında 11.5 milyarlık teşvik belgesi aldı. 

Elektrik-elektronik sektörü, ocak ayında 935 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. 

 

11.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Yeni ABD Merkez Bankası Başkanı; Janet Yellen bugün ve yarın ABD Kongresi’ne konuşacak. Düşük ancak istikrarlı enflasyona işaret edeceği tahmin ediliyor. 

Elazığ içme suyu projesinde ‘duktil’ boru kullanılacak. Yerli çelik boru üreticileri  bu durum karşısında tepkililer."Çin’den ithal edilecek. Daha pahalı ve dayanıksız, neden ithal ediliyor “diye serzenişlerde bulunmaktadırlar. 

Yıldız Holding’in patronları Murat Ülker ve Ali Ülker, BİM’in patronu Latif Topbaş ile ortak ‘Avrasya Et ve Et Ürünleri’ şirketini kurdu. 

Başka bankalar aracılığıyla, yabancı ülke şirketlerinin Türk malı ithaline finansman sağlayacak olan Eximbank alıcı kredisini yurtdışında şube ve muhabir bankalar aracılığıyla kullandıracak. 

Sanayide 2013 yılı performansı vasat,2014 koşulları daha da zor gibi gözükmektedir. 

2013’ün sanayi üretimi GSYH’deki yüzde 3,6’lık tahminin tutacağını gösteriyor. Hatta yüzde 4 bile mümkün gibi gözüküyor. Ama ya bu yılın yüzde 4’lük hedefi? İşte bu oran konusunda kuşkular giderek arttırmaktadır. Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre geçen yıl, başlıca imalat sanayi alt sektörleri içinde önceki yıla göre en yüksek üretim artışını yüzde 11’le mobilya kaydetti. Artış oranında bunu yüzde 9.8’le elektrikli teçhizat, yüzde 7.8’le makine ve ekipman, yüzde 7.1’le motorlu taşıtlar izlemektedir. Yıllık ortalama üretim artışı gıda ile kayıtlı medyanın basımı ve çoğaltımında yüzde 5.6, ana metal sanayiinde yüzde 5.3, kağıt ve bilgisayarda yüzde 4.5 oldu. 

 

12.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2014 Performans Programı’nda, stratejik plan çerçevesinde çizilen amaçlara yönelik performans hedefleri de sıralan. 2013 için cari yılın tahakkuk tahsilat gerçekleşme oranı yüzde 93.19 olarak açıkladı. 2014’te yüzde 90.5 hedefi konuldu. Kanuni süreleri içindeki ödemelerin tahakkuk oranında da yaklaşık 2.5 puanlık düşüşle yüzde 85 hedefi verildi. 

Sektörlerin kredi hacimlerinde yaşanan net büyümeye göre bankaların 2013’te en fazla fonladığı sektörlerin başında ticaret ve inşaat sektörleri geliyor. 

Polyester elyaf’ta AB dampingi  Türkiye’ye yarayacak. AB, polyester elyaf üretiminin büyük bir oranını elinde tutan Çin, Vietnam ve Hindistan’a anti-damping uygulamak için harekete geçti. Türkiye’den AB'ye polyester ihracatının yüzde 30 oranında artabilir. 

YİD(YAP-İŞLET-DEVRET)’de vergi sistemi değişti, finansman yükü arttı, geriye dönük ceza riski doğdu. 

Altınbaş, Türkiye ve yurtdışında toplam 60 yeni mağaza açacak. Hedef pazarları ise; Çin, Hindistan ve Afrika ülkeleridir. 

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2007 ve 2012 yılları arasındaki küresel mali krizin boyutunu iyi tahmin edemediği öz eleştirisinde bulunmuştur 

Gelir Dairesi Başkanlığı 4,5 milyon şirket, 30 bin ve 310 bin tekel bayii denetleyecek. 

Çinli Profesör Yu Shaocai, Pekin’deki gökdelenlerin tepesine dev sulama sistemleri kurmayı öneriyor. Hedefleri hava kirliliğini çözmektir. 

Batıkent-Sincan metro hattının açılışını bugün Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve İspanya Başbakanı Rajoy'un birlikte yaptılar. 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) 42 ülkenin de taraf olduğu "Çok Taraflı Geçiş Belgesi" (UBAK) sisteminden çıkma kararı aldı. 

Bu yıl 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan Altınbaş, Türkiye ve yurtdışında toplam 60 yeni mağaza açacak. İmam Altınbaş, hedef pazarlarının Çin, Hindistan ve Afrika ülkeleri olduğunu söyledi. 

 

13.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Dünya çapında 10 ülkede satışta olan İngiliz içecek markası Aspire, Türkiye’de satışa sunuldu. 2 milyon adet satarsa üretimi Türkiye’ye getirecek. 

Bulgaristan ile Türkiye arasında geçiş belgesi sorunundan olumsuz etkilenen nakliyeci ve ihracatçı sorunun Romanya’ya Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla aşılacağını düşünüyor. 

3 Şubat'ta bankalarla görüşen ancak uzlaşma sağlayamayan dövizzedelerin umudu torba yasada. 

İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 2013 yılında bir önceki yıla göre %20 artarak 210,5 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın net karı ise 3,2 milyar liradır. 

Şirketler yeteri kadar destek alamayınca bazı yurtdışı fuarlara katılım yüzde 50 azalmış bulunmaktadır. 

Eskişehir’de teşvikli yatırım tutarı 2013’te yüzde 82 artışla 2 milyar 30 milyon TL oldu. Yatırım teşviklerinde 929 milyon TL ile enerji sektörü, istihdamda ise bin 413 kişiyle imalat sanayi öne çıktı. 

Kuraklık nedeniyle ürün alamama riskiyle karşı karşıya kalan çiftçiler, zararlarını telafi etmek için harekete geçti. Çiftçiler, kuraklığın sigorta kapsamına almasını talep ediyor. 

Güneş enerjisinden faydalanmak için şeffaf plakalarla donatılan Vodafone Arena, günlük 500 KWA elektrik üretimi yapacak. Kendi elektriğini karşılayacak stat geri kalan elektrik enerjisini satacak. 

 

14.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Ham çelikle üretim azaldı, ithalat arttı Geçen yıl ham çelik üretimi 35 milyon tonun altında kaldı. Sektörde üretim azalırken, ithalatta ise dikkat çekici artış yaşanmıştır. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı, KOBİ’leri daha aktif desteklemek için işbirliği yapıyor. Bakan,girişimcilerin ayağına kadar gidip destekleri anlatacaklarını açıkladı.  

Enerji, kira ve sigorta priminin % 75’i devletten  olacak. 

Ekonomi Bakanlığı, 2013 yılına ait yatırılmamış bir fuar desteğinin olmadığını açıkladı. 

Kuyumcular 'taksit freni'ne karşı yarın İstanbul'da eylem yapacak. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Cumartesi günü saat 11:30’da Nuruosmaniye'de bir eylem yapılacak. 

Dünya genelinde önde gelen gelişmekte olan ülkeler 2004’ün 3’üncü çeyreğinden 2013’ün 3’üncü çeyreğine kadar altın rezervlerini önemli ölçüde artırırken, en zengin ülkeler grubu G7 ülkelerinin rezervleri azalmıştır. 

Fatsa Ticaret Borsası’nın fındık fiyatlarındaki sert düşüşün ardından Rekabet Kurulu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya başvurması üzerine, tepkiler geldi. 

Samsunlu mobilyacılar güçlerini OSB çatısı altında birleştirmek için harekete geçti. Sektör temsilcileri yer arayışlarını sürdürdükleri OSB ile ihracatlarını 5’e katlamayı hedeflemektedirler. 

2010’da dünyanın ilk çağrı merkezi oteli Call Center Hotel’i kuran Tarkan Ersubaşı’nın 3 şirketi 20 milyon lira ciro yaptı. 

THY’de kesintisiz büyüme dönemi devam ediyor. Artık havacılıkta önemli sıralamalara gelen şirket dünya liginde daha da ileri gidebilmek için hizmet paketini uçtan uca yeniden gözden geçiriyor. 

 

17.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Döviz kurundaki hızlı yükseliş ithalat taşımalarına da yansıdı. İthalat yükü azaldı, navlun yüzde 10 düştü. Maliyet hesaplarını gidiş dönüş üzerinden yapan lojistikçiler farkı ihracat navlununa yansıtıyor. 

İflas ertelemede tek hakim dönemi bitiyor. 

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin tutanak tutma zorunluluğu 1 Mart’ta yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren, dağıtım şirketleri akaryakıt dolum ve satışlarını günlük takip edecek. 

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, önceliklerinin ülke kredileri olduğunu söyledi. Kaplan, kur yükselişinin Türkiye’de üretimi daha cazip hale getireceğini, orta vadede Türkiye lehine olacağını belirtti. 

Yüzde 100 yerli sermayeyle, 70 milyon euro yatırım yaparak Türkiye’nin ilk onkoloji fabrikasını kuran Onko- Koçsel İlaçları, mayıs ayında pilot üretimlere başlayacak. 

Merkezi yönetim bütçesi 2014 yılı Ocak ayında 1 milyar 907 milyon TL fazla verdi. 

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, beraberinde 100'ü aşkın işadamıyla yeni ihracat imkânlarının oluşturulması amacıyla Macaristan'ı ziyaret etti. 

 

18.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Yeni teşvikten en kazançlı çıkan il Şanlıurfa oldu. 6’ncı bölgede geçen 2 yılda 237 teşvik belgesi ve yüzde 22’lik payla ilk sıraya yerleşen ilimiz 1.7 milyar TL'lik yatırımla 14 bin kişiye istihdam yaratmayı hedefliyor. 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, İran ile doğalgaz fiyatları konusunda tahkim sürecinin başladığını ve şu ana kadar İran tarafından fiyat indirimi konusunda tatmin edici bir rakamın sunulmadığını belirtmiştir. 

Doğal ve katkısız, el yapımı ürünleriyle öne çıkan Cocoas Chocolat, yurtdışına açılıyor. Belçikalı Callebaut firmasının ürünlerini tasarlayan şirket franchise görüşmelerinde sona yaklaştı. Cocoas bu kapsamda ilk mağazasını Londra'da açacak. 

Dünyada 382 milyon diyabet hastası var. Türkiye’de ise diyabetli hasta sayısı 10 milyonu geçiyor. Kişi başı günlük şeker tüketimimiz 89,6 gram. Uzmanlar 50 gramı geçmeyin diyor.Şeker tüketimine dikkat etmek gerekir. 

Türkiye yıldan yıla turist sayısını ve gelirini artırıyor. Fakat ziyaretçi başına gelir yükselmiyor. 2003 yılında yabancı turistlerde kişi başına 740 dolar olan harcama tutarı, 2013’te 749 dolar olarak hesaplandı. 

TÜİK’e göre işsiz sayısı kasımda 2 milyon 784 bin kişi, oranı da yüzde 9.9. Ancak iş başı yapmaya hazır olup iş aramamış 2 milyona yakın ‘umutsuz’ bu sayıda yok. Bunlar eklenince sayı 4 milyon 739 bine, oran da yüzde 15.7’ye çıkıyor. 

 

19.02.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir 

 

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in 2014 yılı Global 500 araştırmasından derlediği bilgilere göre, Apple bu yıl 104,7 milyar dolarlık marka değeri ile  üçüncü kez dünyanın en değerli markası oldu. Samsung 78,8 milyar dolarlık marka değeri ile Apple'ın ardından ikinci sırada yer aldı.  

Vodafone Türkiye Şanlıurfa’ya 38 milyon liralık yatırımla çağrı merkezi açtı. Türkiye geneline hizmet verecek çağrı merkezinde 350 kişi istihdam edilecek. Şirketin 2006'dan bu yana yaptığı yatırım böylece 12 milyar TL'ye ulaştı. 

Geçen yıl büyük mükelleflerin ödediği vergiler içinde KDV’nin miktarı arttı, kurumlar vergisi yüzde 10.9 düştü. BMVD’ye bağlı 819 mükelleften tahsil edilen vergi, geçen yıl yüzde 11.8’lik artışla 70 milyar liraya dayandı. 

Ruslar limanları kapattı, Türk çimentocu pazara giremiyor.Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Mustafa Güçlü, sektörün, 2013’te beklenen milli hasıla büyümesinin (% 4 )çok üzerinde, yüzde 12 büyüdüğünü, ihracatta ise yüzde 9’luk gerileme olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter'daki hesabından "İnternet Yasasını" onayladığını duyurdu. 

Aralarında krallar ve şirket CEO’larının da olduğu seçkin bir çevreye hitap eden Antalyalı lüks yat üreticileri bu yıl hedef büyüttü. Antalya Serbest Bölgesi’nde kümelenen yat firmaları Avrupa’nın artan yeni siparişlerinden umutlular. 

Ocak ayında  652 dahilde işleme izin belgesi düzenlendi