ANASAYFA DUYURU & HABERLER
Kapasite Kullanımı Yılın En Düşük Seviyesinde

KAPASİTE KULLANIMI YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Pazarlama Departmanı/Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

2014 yılı Kasım ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 74,5 seviyesinde gerçekleşti.

İSTANBUL - Mevsim etkilerinden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı, kasım ayında yüzde 74 ile yılın en düşük seviyesini gördü. Merkez Bankası’nın İmalat Sanayii Kapasite Kullanım Oranı verilerine göre, kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0.1 puan azalarak yüzde 74 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına göre ise azalış 0.9 puan oldu. Kapasite Kullanım Oranı, yıla yüzde 74.9 seviyesinde başlamış, mart ve haziran aylarında yüzde 74.6, ağustos, eylül, ekim aylarında yüzde 74.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Kasımda arındırılmamış kapasite kullanım oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 1.1 puan azalarak yüzde 74.5 oldu. 

En yüksek kapasite kullanımı ara mallarda 

Mal gruplarına göre yapılan değerlendirmede en yüksek kapasite kullanım oranının yüzde 75.3 ile ara mallarında olduğu gözlendi. Bunu yüzde 74 ile dayanıksız tüketim malları, yüzde 73.9 ile yatırım malları takip etti. Kasımda KKO, tüketim mallarında yüzde 73.8, gıda ve içeceklerde yüzde 73.3 oldu.