ANASAYFA DUYURU & HABERLER
20.10.2014 Dünya Gazetesi Özeti

20.10.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Pazarlama Departmanı/Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

‘İthal ikamesi’ için ek önlemler masada

Türkiye’nin cari işlemler açığını artıran ürünlerde ithalatı azaltmaya yönelik girişimleri genişliyor. Girdi tedarik stratejisi, teşvik politikalarında yüksek miktarlı ithalat yapılan alanlara yapılan yatırımlara özel teşvikler ve son olarak “dahilde işleme rejimi”ne (DİR) yönelik denetim süreçlerinin sıkılaştırılmasının ardından, bu kez de vergi ve standartlara yönelik kapsamlı bir hazırlık yapılıyor.

Türkiye’ye Avrupa pazarından rahatlatan haber

Avrupa otomotiv pazarında son 1 yıldır yaşanan yükseliş ihracatçı ülkelerin yüzünü güldürüyor. Pazardaki bu gelişme, ihracatçı ülkelerden Türkiye'nin cari açığı üzerinde olumlu etki yapacak.

Afrika'da atağa geçti, yüzde 70 büyüme bekliyor

Fransız ortağı SDV ile Sahra Altı gibi Afrika'nın zor bölgelerine odaklanan Horoz, 2014 sonunda bu pazarda hedefinin yüzde 20 üzerinde büyüme öngörüyor.

Dünyanın en büyük gıda fuarı Paris'te açıldı

Dünya gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan, 105 ülkeden 6 bin 300 katılımcı firmanın yer aldığı SIAL Gıda Fuarı başladı. Türkiye'nin 227 firmayla katıldığı fuar, 23 Ekim'e kadar sürecek.

En hızlı büyüyen 100 şirket seçiliyor

TOBB, AllWorld Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen yarışmaya aralık ayına kadar başvuru yapılabilecek

Danimarka, Türkiye’nin rüzgar potansiyeli için harekete geçti

Danimarka Büyükelçisi Ruben Madsen, rüzgar tribünlerinin Türkiye’de üretilmesinin maliyetleri düşüreceğini söyledi. Madsen, aynı zamanda, enerji kullanımında tasarrufu Türkiye’ye de öğretebileceklerini kaydetti.

 Türk Lirası tahvil ihraçları 4 yılda 10 katına çıktı

Bu yılın ilk 9 ayında 53 milyar TL’lik özel sektör tahvil ihracı gerçekleşirken, bunun 2,3 milyar TL’si şirketler tarafından yapıldı. Sene sonunda ise bu rakamın 5 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

Kimyaya 23'ü yabancı ortaklı 155 projede 11.5 milyar yatırım

İhracatta ikinci sıraya yükselen kimya sektöründe önümüzdeki1.5 yılda tamamlanacak yatırımların tutarı 11.5 milyar lirayı buluyor. Sektörde bir yandan da Chemport Projesi heyecanı sürüyor.