ANASAYFA DUYURU & HABERLER
17.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

17.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

Avrupa ile Gümrük Birliği turu 

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Avrupa Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle yaşandığı sıkıntılar ele alındı.

Fark ödemesi destekleri belirlendi 

Üreticilere 2014 yılında yapılacak fark ödemesi desteği miktarları belirlendi. Ürüne göre 4 ile 70 kuruş arasında değişen destek var. 

2 milyar ağaç işsizliğe çare olacak 

Para ağaçta yetişmiyor; ama Hindistan, ağaçta “iş” yetiştirme niyetinde. Ekilecek 2 milyar ağaç ile 300 bin gence istihdam sağlanması hedefleniyor 

İki örgüt işbirliği kararı aldı 

Makine imalatı ile takım tezgâhları sektörü, önemli bir işbirliğine imza attı. Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ilk kez gerçekleştirdikleri işbirliğiyle makine sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nı birlikte düzenleme kararı aldı. İki kardeş sektörün örgütlerinin ortak fuarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destekliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek MAKTEK Avrasya 2014, 14-19 Ekim’de, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sektör temsilcilerine göre fuar, söz konusu stratejik sektörler arasındaki koordinasyonun ve inovatif işbirliklerinin gelişmesinin önemli bir aşaması olacak. 

"21. Dünya Petrol Fuarı" kapılarını açtı 

Moskova'da düzenlenen fuarda dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz firmaları, çeşitli etkinliklerle ziyaretçilere sektörün yeniliklerini tanıtıyor 

Beyaz bayraklı istasyonlara tepki 

Akaryakıt Piyasası Kanun Taslağı’nda yer alan beyaz bayraklı istasyon uygulaması ve bayilik lisanslarının yerel yönetimlerce verilmesinin sağlanması gibi maddeler dağıtım firmalarının tepkisini çekiyor 

Irak'taki gerginlik emtia piyasasını uyandırdı 

Yatırımcının dikkati ABD ve Çin’den Ortadoğu’ya kaydı. IŞİD’in Musul’u ele geçirmesi ile petrol fiyatlarında volatilite arttı. Altın üç haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, diğer metaller de yukarı doğru hareketlendi. 

Bugün 2 saat çalışmayacaklar 

Türk-İş Başkanlar Kurulu kararına göre, konfederasyonunun örgütlü bulunduğu tüm işyerlerindeki işçiler, bugün 2 saat çalışmayacak. 

Türkiye ile Japonya dünyaya makarna yedirecek 

Türkiye ve Japonya, Nisshin Seifun Turkey ortaklığıyla dünyaya ‘Made in Turkey’ damgalı makarna yedirecek.Fabrika ‘Yüzde 100 Türk Malı, Yüzde 100 İhracat’sloganıyla 2015’te faaliyete geçecek.