ANASAYFA DUYURU & HABERLER
16.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

16.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Mobilyacıların Irak’a ihracatı tehlikede 

Mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını Irak’a yapan Türkiye’nin önemli mobilya merkezlerinden İnegöl, Irak’ta yaşanan süreci dikkatle izliyor. Henüz siparişler iptal olmasa da ilçenin yıllık 100 milyon dolarlık ihracatı tehlikede. 

‘Teşviğe rağmen yatırımlar düştü’ 

Teşvik belge sayısı geçen yılagöre yüzde 20 düştü. 

Avrupa Ekonomi Basını, Türkiye’de 

DÜNYA Gazetesi’nin ev sahipliğinde, İstanbul FinansMerkezi'nin desteğiyle düzenlenen AvrupaEkonomi Basını Birliği toplantısına Avrupa'nın lider ekonomi yayınlarının hissedarları, genel yayın yönetmenleri ve üst düzey yöneticileri katıldı. 

Uzmanlar uyardı: Kağıt parayı bırakın 

2013 yılında dünya ekonomisine toplam 200 milyar dolara mal olan kağıt paradan kurtulunması gerektiğini düşünen ve dijital para birime geçilmesini savunan ekonomistlerin sayısı artıyor. 

Tarımda üretici fiyatları yüzde 11.2 arttı 

2014 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyen tarım ürünleri üretici fiyatları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.2 arttı. En yüksek aylık artış çok yıllık bitkisel ürünlerde görüldü. 

İşsize ‘nakit’ desteği 

Sosyal yardım alanların istihdama kazandırılması ve sürekli gelire kavuşturulmasına yönelik hazırlanan ‘Sosyal Yardım Yararlanıcılarının Belirlenmesine Yönelik Puanlama Formülü’ çalışmasının tamamlandığı ve kısa süre içinde gelir testinin yanı sıra, hali hazırda çeşitli sosyal yardım alanların bu formüle göre hesaplanan düzeylerine göre yardım alacağı belirtildi. Bu puanlama da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülecek ve alınacak sosyal yardımların hangileri olduğu ve ne düzeyde verilmesi gerektiği yönünde veri sunacak. Uygulamanın bu yıl içinde test edilmesi ve 2015 itibariyle bütün yardım sisteminde zorunlu olarak kullanılması planlanıyor. Çalışma içindeki en önemli düzenlemeye göre de yardıma ihtiyaç duyan her işsize nakit yardım planlandığı, bunun da süreli ve şartlı verileceği belirtildi. Düzenlemenin 2016’ya kadar uygulamaya girmesinin hedeflendiği kaydedildi. 

İşsizlik oranı mart döneminde yüzde 9,7 

Türkiye'de işsiz sayısı 2014 yılı Mart döneminde 2 milyon 747 bin kişi oldu. Geçtiğimiz şubat döneminde yüzde 10.2 ile çift haneye çıkan işsizlik oranı, mart döneminde yüzde 9.7 ile yeniden tek haneye indi.