ANASAYFA DUYURU & HABERLER
13.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

13.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Limon için 12 ay destek istedi 

Ton başına 100 dolar destek alan limon ihracatçısı, prim süresinin uzatılmasını istiyor. 8 ay verilen destek priminin bu ayın ortasında biteceğini kaydeden ihracatçılar süre 12 aya uzarsa ihracatın ikiye katlanacağını vurguladı. 

Irak'ta iç savaş riski moralleri bozdu 

Kuzey Irak'la iş yapan ihracatçı ve yatırımcılar endişeli. Musul ve Kerkük'e taşımalar durdu 

Okula dönüşen dershane yok 

Dönüşüm sürecinde sadece 1 dershane özel okula 'dönüşme' müraacatı yaparken özel okulcular teşvik için sıraya girdi. Yılın ilk 3 ayında 399 milyon liralık eğitim teşviki kontrata bağlandı 

İstanbul'da ulaşıma zam, üstelik... 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına göre, 15 Haziran'da uygulanacak yeni tarifede, İstanbulkart ilk biniş ücretleri tam 1,95 liradan 2,15 liraya, öğrenci 1 liradan 1,10 liraya, Sosyal Kart 1,35 liradan 1,50 liraya yükseldi.  Ayrıca yeni düzenlemeye göre, Şehir Hatları ve diğer deniz araçlarında 50 lt veya 30 kg üzeri yükler ücrete tabi olacak. 

AHL'ye ek terminal yapılıyor 

Atatürk Havalimanı’nda (AHL) mevcut terminaller büyütülerek, ek terminal binası inşa edilecek. 

Dijital ekranlara Türkçe zorunluluğu 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tanıtma ve kullanma kılavuzları, garanti belgeleri ve satış sonrası hizmetlere ilişkin usul ve esasları belirledi. Buna göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde (dijital ekran) yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler Türkçe olacak. 

Küresel doğalgaz talebi yavaşlıyor 

Uluslararası Enerji Ajansı Raporuna göre dünyada 2013 yılı doğalgaz talebi bir önceki yıla göre sadece yüzde 1,2 artarak, 3,5 trilyon metreküp oldu.