ANASAYFA DUYURU & HABERLER
12.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

12.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Rüzgar enerjisi mevzuat bekliyor 

TÜREB'e göre, gerekli düzenlemelerin yapılması halinde rüzgar enerjisinde 10 yıl içinde 20 bin MW'lik güce ulaşmak mümkün.Enerji ithalatına 2013 rakamlarıyla yılda 56 milyar dolar fatura ödeyen Türkiye, sahip olduğu potansiyele rağmen yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminde istenilen seviyenin henüz çok uzağında. Uygulamada kimi sorunlar yaşanmakla birlikte, sektör temsilcilerine göre, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların etkin olarak devreye sokulamamasında asıl sorun mevzuattan kaynaklanıyor. Yatırımcıların beklentisi, bu sorunun aşılmasını sağlayacak adımların bir an önce atılması. DÜNYA’ya konuşan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, mevcut koşullarda 2023 yılı için hedeflenen 20 bin MW’lık kurulu güce ulaşmanın mümkün olmadığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Ülkemizin rüzgâr potansiyeli yüksek. Bu potansiyeli değerlendirebilecek her türlü altyapıya sahibiz. Sadece sektördeki hızlı ilerleyişi sağlayabilmek adına mevzuat değişikliklerine ihtiyacımız var. Bunu sağladığımızda hedefe rahatlıkla ulaşabiliriz.”

TOBB ve TESK 'af torbası'na girdi 

Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonu’nun üzerinde çalıştığı İş Kanunu ile Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasını öngören ‘torba’ tasarıya TOBB ve TESK de girdi. Hazırlanan önergelere göre TOBB ve TESK’in aidat alacakları yeniden yapılandırılıyor. 

Künyeli sebze meyve geliyor 

Yeni Hal Kayıt Sistemi ile artık satışa sunulan her sebze ve meyvenin künyesi olacak. Ürün künyesinde oynayan veya künyesiz ürün ticareti yapana6 bin lira ceza verilecek. 

Yeni MİLGEM korvetleri için imza yakın 

İptal edilen MİLGEM ihalesinin ardından, altı gemilik paketin bölünerek iki adedinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tersanesi’nde STM Mühendislik tarafından üretilmesine yönelik projede son aşamaya gelindi. Dört korvetin üretiminde belirsizlik sürse de iki geminin STM’nin koordinasyonunda üretilmesine yönelik en önemli unsur olan motorların alınmasıyla ilgili görüşmelerde mutabakat sağlandı. 

Yeni bir devlet üniversitesi kuruluyor 

İstanbul'da Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir devlet üniversitesi kurulacak. 

Apple, Starbucks ve Fiat'a vergi soruşturması 

Avrupa Komisyonu, Apple, Starbucks ve Fiat hakkında resmi soruşturma başlatacak.

Almanya 1 milyon vasıflı göçmen arayacak 

Avrupa'nın en düşük doğum oranına ve en yaşlı nüfusuna sahip ülkesi Almanya, çareyi kalifiye göçmenlerde arıyor.

Türk halkıyla birlikteyiz 

NATO Kuzey Atlantik Konseyi, Musul’daki gelişmeler üzerine Türkiye’nin talebi doğrultusunda acil olarak toplandı. NATO yetkilileri, ''Türk halkıyla birlikteyiz'' mesajı verdi.