ANASAYFA DUYURU & HABERLER
11.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

11.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Doğalgazda kıran kırana pazarlık 

Türkiye, satın aldığı doğalgazın fiyatlarında indirim talep ederken, İran, Türkiye’nin İran aleyhine tahkime yaptığı başvuruyu geri çekmesini şart koştu 

İlk Atak yola çıktı 

Yerli imkanlarla geliştirilen taarruz ve taktik keşif helikopteri T-129 ATAK, Türk Silahlı Kuvvetlerine törenle teslim edildi. 

İhraç kirazın kilosu 10 lira 

İhracatçı firmalar, yurtdışındaki taahhütlerini yerine getirmeye çalışırken, ihraç ürünü kirazın kilosu tarihinin en yüksek fiyatı olan 10 liraya kadar çıktı. 

Bu cihaz sahtekarlığı önleyecek 

Gediz Üniversitesi öğrencileri, TÜBİTAK desteğiyle mobil yoklama ve kimlik tanıma sistemi geliştirdi. Kişiyi parmak izinden tanıyan, istenirse göz retinası ya da avuç içi taramasıyla da kimlik kontrolü yapılmasına imkan tanıyan kablosuz cihaz, okullarda ve işyerlerinde kullanılabilecek. Yüksek güvenlik önlemleri sayesinde LYS, KPSS, ALES, YDS gibi merkezi sınavlarda da sahteciliğin önüne geçecek. Gediz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri Mehmet Hakan Selek ve Yüksel Akcabelen’in Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam’ın danışmanlığında geliştirdiği ‘MOBİ- VA’ adı verilen cihaz, bir yıllık çabanın ürünü. 

TÜSİAD'ın yeni başkanı Dinçer oldu 

Muharrem Yılmaz'dan boşalan TÜSİAD'ın başkanlık koltuğuna Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer oturuyor. 

Piyasalarda yaklaşan fırtınaya dikkat! 

Hisse senedi, para ve tahvil piyasaları dahil hemen tüm varlık sınıflarında oynaklık neredeyse son 10 yılın en düşük seviyesine indi. Ancak uzmanlar uyarıyor; bu fırtına öncesi sessizlik ve sert bir düzeltme hareketi kapıda 

Türkiye'de milyoner aile azaldı 

Boston Consulting Group (BCG)’ a göre Türkiye’de 100 milyon doların üzerinde servete sahip ailelerin sayısı 69 azaldı ve 357’den 288’e düştü. BCG’nin “Büyüme Dalgasına Atlamak - Küresel Servet 2014” raporuna göre 2013’te Türkiye’de serveti 100 milyon doların üzerinde aile sayısı 288 oldu. 2012’de ise 357 ailenin serveti 100 milyon doların üzerindeydi. 

Sofya, Güney Akım'da ısrarlı 

Avrupa'nın endişeleri üzerine Rus gazını AB'ye taşıyacak Güney Akım Boru Hattı durduruldu, Bulgaristan 'biz vazgeçmedik' açıklaması yaptı.