ANASAYFA DUYURU & HABERLER
10.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

10.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Irak petrolü ortalığı karıştırdı 

Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Irak'ın 34 milyar dolar zarara uğradığı ifade edildi. Bakanlık, Türkiye'yi Irak'ın doğal kaynak egemenliğine saygı duymaya çağırdı. 

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 4.3 büyüdü 

1. çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.3 büyüdü. 

Kendi şehrinde 12 sıra geriledi 

Kocaeli vergi rekortmenliğini kimseye kaptırmayan Tüpraş, bu yıl teşvikten yararlanarak yaptığı 2.7 milyar dolarlık yatırım nedeniyle ilk 10'a giremedi 

Ekmekten sonra sıra salça, peynir ve zeytinde 

Ağustostan sonra yeni düzenleme olacağını açıklayan Bakan Eker, salça, peynir ve fermente zeytinde tuz oranının azaltılacağını, meyve sularında ilave şekerin yasaklanacağını bildirdi. 

Günde 8 bardak su için, çünkü... 

Vücudunuzdaki suyun yüzde 1.5’ini kaybederseniz enerji seviyeniz düşüyor, ruh haliniz değişiyor. Tam dabu nedenlerle gün içinde vücudunuzun kaybettiği suyu, su içerek yerine koymanız gerekiyor. 

Vücudunuzun yaklaşık yüzde 60’ının ‘su’ olduğunu yani ortalama 70 kg bir bireyin ortalama 42 kilogramının sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Bu bilimsel bir gerçek. Peki, buna göre davranıyor musunuz? Günlük su tüketiminizi buna göre düzenliyor musunuz? Connecticut Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre vücudunuzdaki suyun buna H2O’da diyebiliriz yüzde 1.5’ini kaybederseniz, ki bu ‘ılımlı’ bir su kaybı olarak değerlendiriliyor, bütün yaşamsal fonksiyonlarınız, enerji seviyeniz düşüyor, ruh haliniz değişiyor.