ANASAYFA DUYURU & HABERLER
09.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

09.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Saman 40 kuruşa çıktı, ithalata start verildi 

Türkiye bir yıl aradan sonra yeniden saman ithalatına hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sap ve saman ithalatı yapılacak gümrük kapılarını belirleyerek 81 İl Müdürlüğüne, hayvancılıkla ilgili kurumlara ve birliklere bildirdi. Kuraklık ve aşırı yağış nedeniyle bitkisel üretimde özellikle de hububat ürünlerinde meydana gelen zarar saman üretimini de düşürdü. Samanın kilosu 40 kuruşa kadar çıktı. Bakanlık fiyat artışını önlemek ve ihtiyaç duyulan samanı ithal etmek üzere çalışma başlattı. İthalatta kullanılacak gümrük kapıları açıklandı. 

Muğla'da 'organik köy' kuruluyor 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi" çerçevesinde, Köyceğiz'in Çandır Mahallesi "organik köy" olacak. 

İhracatçı Avrupa ile güldü 

İç pazarda geçen yılın son çeyreğinde başlayan gerileme üretimi negatif etkilerken, Avrupa’da krizden çıkışla birlikte ihracatçıların yüzü gülmeye başladı 

Osmanbey Weekend 14 Haziran'da başlayacak 

OTİAD tarafından düzenlenen festivalde doğrudan tüketiciye sunulacak ürünlerin yüzde 90'ı ihracat markalarından oluşacak. 

Yurt içi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı 

Küresel piyasalara paralel hareket eden yurt içi piyasalar yarınki büyüme verisinin öncesinde bugün açıklanacak sanayi üretimi verisini takip edecek. Küresel piyasalar, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirimi ve ABD'de açıklanan makroekonomik verilerle pozitif bir seyir izlerken, küresel piyasalara paralel hareket eden yurt içi piyasalar yarınki büyüme verisinin öncesinde bugün açıklanacak sanayi üretimi verisini takip edecek. 

EPDK Mayıs ayında 303 kuruluşa lisans verdi 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Mayıs ayında elektrik, petrol, doğalgaz ve LPG piyasalarında toplam 303 kuruluşa lisans verdi. 

Stok fazlası, Çin’in emtia alımlarını kıstı 

Dünyanın en büyük emtia alıcısı Çin’de petrol, bakır, demir gibi ana hammaddelerin ithalatı mayıs ayında düşüş yaşadı. Çin’in başlıca emtialardaki alımlarının şirketlerin siparişlerini önceki ayların alımlarının yarattığı stok fazlası sebebiyle yavaşlatmasıyla geçtiğimiz mayıs ayında azaldığı belirtildi. Güçsüzleşen talep sebebiyle düşen emtia fiyatları çelik fabrikaları ve kırıcı makine fabrikaları gibi zarar yapan şirketlerin siparişlerini azaltmasına sebep oldu. Öte yandan emtia finansmanındaki denetlemelerin artışı ve kredi daralmasının da ithalat talebini baskıladığı belirtiliyor.