ANASAYFA DUYURU & HABERLER
06.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

06.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Otobüs devrildi; İstanbul'a ulaşım kapandı 

Bolu Dağı tüneli 3. viyadük mevkisinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Otoyolda İstanbul yönüne ulaşım sağlanamıyor. 

Meteoroloji yine uyardı! 

Marmara'nın doğusu ile Batı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli yağış bekleniyor. Meteoroloji vatandaşları yeniden uyardı; su baskını, sel, dolu, yıldırım ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olun! 

G-7 ülkeleri Rusya’ya yeni yaptırıma hazırlanıyor 

Brüksel'de bir araya gelen sanayileşmiş ülkeler grubu G7'nin liderleri, Ukrayna'nın doğusunu istikrarsızlaştırmayı sürdürmesi halinde Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını açıkladı. 

Af Paketi'nde çiftçi yok 

Hükümet; vergi, prim ve idari borçlara yönelik af paketinde çiftçiye yer vermedi 

 Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı vergi, prim ve idari borçlara yönelik af paketinde çiftçilere yer verilmedi. Çiftçilerin kredi borçları, sulamadan kaynaklanan elektrik borçları dahil hiçbir kalem pakette yer almadı. Yaşanan doğal afetler nedeniyle bu yıl büyük zarara uğrayan çiftçilerin kredi borçları yüzde 3 faizle ertelenirken, diğer kesimlere kapsamlı af getirilmesi tarım sektöründe büyük tepki çekti. 

1 TL'ye ayakkabı satılacak! 

İstanbul Shopping Fest'te bu yıl 1.1 milyon turist ve 10 milyar TL'yi aşkın ciro bekleniyor.Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek İstanbul Shopping Fest (İSF), hafta sonu başlıyor. Mall of İstanbul’da düzenlenecek açılış seremonisi ile başlayacak etkinlik kapsamında tekstilin patronları kasaya geçecek, 1 TL’ye ayakkabı bile satılacak. Bu yıl önceki festivallerden farklı olarak Osmanbey de ilk kez perakende satışa açılacak.  

'Perakende Yasası sonbaharda çıkacak' 

Ekonomi Kulübü üyesi iş adamlarıyla buluşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Perakende Yasası'nın gündemde olduğunu belirterek, "Yasa sonbahar döneminde çıkacak" dedi 

Anadolu yakası haftasonu karanlıkta kalacak 

Anadolu yakasında 9 ilçenin bazı bölgelerinde pazar günü 09.00-13.30 saatleri arasında elektrik verilemeyecek. 

Ortaköy Camii bugün açılıyor 

Sultan Abdülmecid'in 161 yıl önce Ortaköy kıyısına yaptırdığı Büyük Mecidiye Camisi 3 yıl süren restorasyonun ardından bugün Erdoğan'ın da katılımıyla yeniden cemaatle buluşacak. 

Tasarruf sıkı maliye politikası ile mümkün 

Dünya Bankası, Türkiye'nin önündeki tek seçeneğin maliye politikasını sıkılaştırarak kamu tasarrufunu arttırmak olduğu görüşünü savundu.