ANASAYFA DUYURU & HABERLER
03.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

03.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

En çok Türkiye kazandırdı 

Küresel fon çıkışından en fazla etkilenen Türkiye, bu kez borsa performansıyla gelişen ülkeler arasında ilk sırayı aldı. 

Devlete olan borçlar yapılandırılıyor 

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına dair kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Buna göre vatandaşın vergi, SGK ve idari para cezaları yeniden yapılandırılacak 

Yıllık enflasyonda zirve! 

Mayıs enflasyonu yüzde 0.4 ile beklenti altında artarken, yıllık enflasyon yüzde 9.66 ile iki yılın zirvesini yeniledi. Enflasyon verilerinin ardından faiz ve dolar geri çekildi.Üretici fiyatları yüzde 0.52 düştü.Faiz ve dolar geriledi; borsa yükseldi 

Mayısın zam şampiyonu kuru kayısı 

Tüketici fiyatları bazında mayısta en yüksek fiyat artışı görülen ürün yüzde 32,97 ile kuru kayısı oldu. 

Kıbrıs'ta tarihi 4'lü zirve 

Kıbrıs 4 ülke işadamlarının katıldığı tarihi zirveye ev sahipliği yaptı. Türkiye, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve KKTC'li işadamları 'Yeşil Hat'ta buluşarak Ada'nın ortak geleceğini masaya yatırdı. 

Çiftçilere verilecek destek tutarları belli oldu 

Bakanlık, 2014'te yapılacak tarımsal desteklemeler kapsamında mazot, gübre ve toprak analizi destek tutarlarını açıkladı. En yüksek destek yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri için verilecek. 

"Türkiye logosu" Başbakan'a sunuluyor 

TİM, ihracatta kullanılmak üzere, Türkiye logosu ve sloganı geliştirmek için İngiliz danışmanlık şirketi Saffron'la anlaşma yapmıştı. Şirket çalışmayı tamamladı. TİM Başkanı Büyükekşi, "Şimdi Başbakan Erdoğan'a sunum yapacağız" dedi. 

Tek rakibimiz ABD! 

Dünya’nın 3’te 1’i obez ya da kilolu. OECD’nin son açıkladığı rapora göre Amerika, yüzde 28.5’lik obez nüfusuyla listenin zirvesinde. Türkiye yüzde 16.9’luk obez nüfusuyla OECD ortalamasının (%15) üzerinde 

Verimlilik haritası çıkarılıyor 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bölgesel ve Sektörel Verimlilik Gelişim Haritası'nı çıkaracaklarını ve 2017 sonuna kadar 6 hedef alanda 89 eylem gerçekleştireceklerini bildirdi.