ANASAYFA DUYURU & HABERLER
02.06.2014 Dünya Gazetesi Özeti

02.06.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

İRAN RESMİ TATİL  

İran'da 04-05 Haziran 2014 Çarşamba ve Perşembe günleri resmi tatildir. Bu bağlamda İran'ın bütün resmi kurumları ile özel sektörü Çarşamba ve Perşembe günleri tatil olacaktır. Hafta sonu tatili ise Çarşamba dahil olmak üzere Perşembe ve Cuma günleri olarak uygulanacaktır.  

Tahran Ticaret Müşavirliği 

 

Beş aylık ihracat 67 milyar doları aştı 

Mayıs ayında ihracat yüzde 5,8 artışla 13.4 milyar dolar oldu. İlk 5 aylık ihracat 67 milyar 92 milyon dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, mayıs ayı ihracat rakamlarını Şanlıurfa'da açıkladı. 

TİM verilerine göre, mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu. Böylelikle mayıs ayı toplam mal ihracatı, önceki TÜİK verileri dahil tüm mayıs ayı rakamlarını geçerek mayıs ayı Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. 

İlk 5 ayda ihracat yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla toplam 156 milyar 145 milyon dolara yükseldi. 

İhracatçı faizde düşüş bekliyor 

Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.8 artışla 13.4 milyar dolara çıktı. TİM Başkanı Büyükekşi, Merkez Bankası'ndan faiz indirimi beklediklerini açıkladı. 

Navlun sert düştü 

Denizcilik navlun piyasaları hızlı düşüşte. Baltık Kuru Yük Endeksi, haftayı 33 puanlık düşüşle kapatırken, İstanbul Navlun Endeksi (İstfix) ise geçtiğimiz hafta 2014’ün en hızlı düşüşünü gerçekleştirerek 4.5 puan geriledi. 

2023 hedefine ulaşmak yenilikçi fikirler ve Ar-Ge’ye bağlı 

DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı, “2023 İhracat Stratejisinde Ar-Ge ve İnovasyonu Kullanarak Marka Olmak’ konulu panelde, 2023 hedefleri masaya yatırıldı. 

İşte yeni sanayi hamlesinin favori kenti 

Garanti Anadolu Sohbetleri'nin 93'üncü durağı Bursa oldu. Toplantıda Bursa'nın Ar-Ge ve inovasyon gücüyle Türkiye'nin bir sonraki sanayi hamlesinden pay alacak önemli bir kent olduğu vurglandı 

Otoyu filolar sırtlıyor 

Otomotiv sektörü yılın ilk çeyreğinde yüzde 22 daralırken, sektörün en önemli dayanak noktası filo kiralama şirketleri oldu. 

Polonya, AB’nin en hızlısı 

Komünizmin ülkeyi terk etmesinin ardından hızla liberalleşen Polonya, yavaş büyüyen durgun Avrupa ülkelerinin arasından pozitif ayrışarak en hızlı büyüme rakamlarını elde ediyor.