ANASAYFA DUYURU & HABERLER
29.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

29.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Türkiye 2023 hedefi için 'ATAK' yapmalı 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Tükiye’nin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için savunma sanayii ürünleri gibi katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini belirtti. Meclis'te bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, şu anda Türkiye’nin ortalama ihracatının kilogram değerinin 1.5 dolar olduğunu belirterek, “Ancak biz ATAK helikopterini satarsak kilogram değeri 5 bin dolar. Eğer Göktürk gibi bir uydu yapar satarsak kilogram değeri 200 bin dolar. Dolayısıyla savunma sanayii ürünlerinin katma değeri yüksek. 2023 yılında 500 milyar dolarlık hedefi bu ürünleri satarsak yakalayabiliriz” dedi. 

Arkas, Türkiye ve İtalya'da atakta 

Arkas Holding, Türkiye ve İtalya'da yatırım atağı başlattı.Arkas, denizcilikte yatırım atağına geçiyor. Şirket, 255 milyon dolar yatırımla Ambarlı Marport Limanı’nda kapasitesini yüzde 30 artıracak. İtalya’da imza aşamasında olduğu La Spezia’daki terminale 145 milyon dolarlık yatırım planlayan Arkas Holding ayrıca, gemi filosuna yaklaşık 140 milyon dolar değerinde 4 gemi ekleyecek. Arkas Yönetim Kurulu Başkanı Lucian Arkas, yeni ortaklıkların da şirketin gündeminde olduğunu söyledi. 

49 il 'sıfır' çekti 

Türkiye Patent Enstitüsü’nün (TPE) verilerine göre, yılın ilk 4 ayında, 422 patent tescili gerçekleşti. İstanbul, 214 adetle en çok patent tesciline sahip il olurken, 49 ilde işlem gerçekleşmedi. TPE, ilk 4 ayda gerçekleştirilen patent başvuru ve tescil rakamlarını açıkladı.  

Avrasya Birliği bugün kuruluyor 

Çin’den AB’ye uzanan bir ticaret bloku oluşturacak Avrasya Ekonomik Birliği hayata geçiyor. Kazakistan, Rusya ve Belarus liderleri Birlik için imzaları bugün atılıyor. 

Ticaret ve hizmette cirolar arttı 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5 arttı.