ANASAYFA DUYURU & HABERLER
28.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

28.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Shopping Fest'te katılım ücreti arttı, AVM sayısı azaldı 

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek İstanbul Shopping Fest’te (ISF) yeni yönetimle birlikte katılım şekli ve bedellerinde değişikliğe gidildi. Açılış ve kapanış etkinliklerinde 300 bin TL’ye varan ücretler talep edilirken, en düşük katılım bedeli 20 bin TL artı KDV olarak belirlendi. Bu değişiklikle birlikte etkinliğe katılan AVM sayısı da 30’dan 22’ye geriledi. 

Yaşam odasını tek firma üretiyor 

İlk olarak 1992 yılında Zonguldak Kozlu’da meydana gelen facianın ardından gündeme gelen Maden Yönetmeliği, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybetmesiyle yeniden hatırlandı. Yönetmelik, madenlerde yaşam odalarını zorunlu kılacak. Ancak 400 maden ocağının bulunduğu Türkiye’de yaşam odası üreten firma sayısı sadece 1... İthal yaşam odalarının fiyatı 250 bin dolara yaklaşırken aynı kalitedeki yerli ürün 70 bin dolara satılıyor.  

3. havalimanının temeli atılıyor 

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan sonra İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının temelinin bu ay içinde atılması bekleniyor. Yasaya göre, ihaleyi alan firma İGA Havalimanı A.Ş ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında yapılan anlaşma ile yer temini sağlandı. 26 milyar 142 milyon euroya mal olacak havalimanının inşaatı üç etaptan oluşacak.Havaalanı,İstanbul'un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76.5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana kurulacak. 

Avrupalı sürücünün cebinden 4 kat fazla para çıkıyor 

Avrupa’da zorunlu trafik sigortası için sürücülerin cebinden Türkiye’ye oranla dört kat daha fazla para çıkıyor. En fazla ücret ödenen ülke 438 euro ile İsviçre, Türkiye ise yıllık ortalama 89 euro ile son sırada. 

Not: Yeni Tüketici Kanunu bugün yürürlüğe giriyor