ANASAYFA DUYURU & HABERLER
27.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

27.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

İhtiyaç halinde silahını çekecek 

Dünya buğday üretiminde yüzde 8 artışın beklendiği 2013-2014 hasat döneminde Türkiye üretiminde yüzde 10-25 arasında azalış bekleniyor. 2013’te yaklaşık 22 milyon ton üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığı buğdayda, yağışların düzensiz ve yetersiz olması rekolte beklentilerini önemli ölçüde düşürdü. Bakanlar Kurulu’ndan 2.5 milyon ton gümrüksüz buğday ithalatı yetkisi alan TMO, ithalat silahını zorunluluk halinde kullanacak.  

Bakanlık'tan çiftçiye müjde 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, hububat ödemeleriyle ilgili olarak çiftçiye bu ay 1 milyar 641 milyon lira ödeme yapılacağını bildirdi. 

Devlet bütçesine 'özel' model 

Maliye Bakanlığı’nda reform süreci devam ediyor. Bakanlık bir taraftan program bazlı performans bütçe modelini çalışıyor, diğer yandan mükellefle iletişimde daha iyi diyalog kurmak için Hollanda örneğini inceliyor. 

Tüketici güveni yeniden azaldı 

Tüketici güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3.1 azalarak 76 değerine geriledi.Tüketici güveni nisan ayında yüzde 7,9 oranında artış göstermişti. Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan endeks nisan ayında 78.5 değerini almıştı. Endeks şubat ayında ise 69.2'ye gerileyerek son dört yılın en düşük değerini almıştı.Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor. 

Tahran'da Türkiye günleri 

Yunus Emre Enstitüsü'nce, Türk kültür ve sanatını tanıtmak amacıyla İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen, "Türkiye'den Renkler ve Sesler" adlı kültür günleri etkinliği başladı. Fotoğraf sanatçısı Mustafa Dedeoğlu'nun "Aşura Fotoğrafları", "Hasan Aydın Çizgileri", "Seyyah-ı Alem Evliya Çelebi" ve "PTT Nadir Pullar" sergileri açıldı. 


İşte gelecek 10 yılın en iyi meslekleri 

Gelecek bilimci Thomas Frey’e göre, gelecek on yılın en iyi mesleklerinin yüzde 60’ı henüz keşfedilmedi. Bu mesleklerin keşfedilecekleri yer ise Afrika. İşte önümüzdeki yıllarda işsizliğe çözüm olacak meslekler;

·         Çeşitlilik tasarımcısı  

·         Üniversite kurucusu  

·         Sağlık koçu  

·         Görünmez yönetici  

·         Ekosistem savunucusu  

·         Küresel ısınma uyum ajanı  

·         Fare eğiticisi