ANASAYFA DUYURU & HABERLER
26.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

26.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 


Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Dünyanın 250 yıllık petrolü var 

Petrol kaynaklarının sonunun olması, ülkeleri alternatif kaynaklar üzerinde çalışmaya itiyor. Ancak toplumda dünya petrolünün 30-40 yıl içinde biteceği kanaati hakim olmasına rağmen gerçek bundan farklı. 

Avrupa ‘özel marka’da Türkiye’yi yeni tanıyor 

İKMİB Başkanı Murat Akyüz, private label olarak adlandırılan özel marka ürünlerde Avrupa’nın Türkiye’yi yeni tanımaya başladığını, Türkiye’nin özel markada Çin’den daha avantajlı bir konumda bulunduğunu söyledi. 

Dünyanın en büyük halı fuarı bugün açılıyor 

Makine halısında dünya modasını belirleyen Gaziantep, trendleri Almanya’dan değil, artık sektörün kalbinin attığı kendi topraklarından belirleyecek. Bugün başlayacak fuara yurtiçi ve yurtdışından 150’yi aşkın firma katılacak. 

Kota tekelinin önlenmesi için ‘Rekabet’e başvuracak 

Pancar şekeri ile NBŞ arasında fark olmadığını ifade eden Anadolu Nişasta ve Glukoz Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Edip Hilmi Aktaş, kota tekelinin önlenmesi için Rekabet Kurulu’na başvuracaklarını söyledi. 

Limanlarda yatırım seferberliği 

Özel sektörün de devreye girmesiyle hızlı bir büyüme sürecine giren limanlarda, son 10 yılda elleçlenen yük miktarı 2’ye katladı. 2003-2012 yılları arasında Türkiye’de faaliyet gösteren limanlarda yük trafiği ortalama yüzde 7.4 oranında büyüdü. 2013 yılında 385 milyon ton olarak gerçekleşti. Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’ne (TÜRKLİM) göre kurulu kapasite 2023 yılında 2 katına çıkacak. Bakanlığın gündeminde olan İzmir Çandarlı, Mersin Konteyner ve Filyos Limanı gibi dev projelerin yanı sıra mevcut özel limanlar da kapasite artıracaklar. Mevcut altyapı ve kapasite ile en fazla 366 metre uzunluğundaki 14 bin TEU’luk gemileri ağırlayan limanlarımız artık en son jenerasyon, yaklaşık 400 metre boyundaki 18 bin TEU’luk gemileri ağırlayabilecek. Buna yönelik yatırımlar yapılıyor.