ANASAYFA DUYURU & HABERLER
23.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

23.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

'Vergisini ödeyene pozitif ayrım yapılsın' 

Vergisini düzenli ödeyene pozitif ayrımcılık yapılmasını isteyen TOBB Başkanı, Türkiye’nin ‘yeni bir büyüme modeline’ ihtiyacı olduğu vurgusunu yaparak, “Milli gelirimiz 6 yılda 10 bin dolarda takıldı kaldı” dedi. 

İhracatta Kârlılık Yarıya İndi 

TİM’in açıkladığı ihracatta ilk 1000 firma raporuna göre ilk 3 sırayı geçen yıl olduğu gibi Tüpraş, Ford ve Renault aldı. Firmaların karlılık oranları ise geçen yıla göre yarı yarıya azalarak son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. 

Türkiye ‘Zenginler Kulübüne’ kabul edildi 

Türkiye BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında 25'incilikten 16'ncılığa yükseldi. Türkiye bu nedenle BM'ye en fazla para veren ülkelerin oluşturduğu "Cenevre Grubu"na kabul edildi. 

Rusya'nın Davos'u Batı'yı böldü 

ST. PETERSBURG - Rusya’nın büyük bir önem verdiği St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) dün start aldı. “Rusya’nın Davos’u” olarak adlandırılan, Vladimir Putin yönetiminin büyük önem verdiği ekonomi forumunun bu yıl 18’incisi düzenleniyor. Foruma yaklaşık 7 bin kişinin katılması bekleniyor ancak Ukrayna ile yaşanan gerginlik nedeniyle ABD’li şirket yöneticilerinin büyük bir kısmının foruma katılmaktan vazgeçtiği belirtiliyor.  

Çukurcuma Müzayede'den Somalı ailelere destek 

Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi, 25 Mayıs Pazar günü 653 eserin satışa sunulacağı bir mezat düzenleyecek. Çırağan Sarayı’nda saat 14.00’te başlayacak olan müzayedenin kataloğunda yer alan 10 eser, teklif usulü satılarak elde edilecek gelir Soma faciasında yaşamını yitiren madencilerin ailelerine bağışlanacak. Müzayedede satışa çıkacak tüm eserler, yarın 15.00’e kadar Çukurcuma Müzayede’de incelenebiliyor. 

Turkcell Global Bilgi, beyin göçünü durduruyor 

Turkcell Global Bilgi, 2006’dan bu yana Erzurum’a yaptığı yatırımlarla, üniversite mezunu bireylerin kendi beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine, kariyerlerine yön vermelerine olanak vererek, Anadolu’dan beyin göçünü durdurmada katkı sağladı.