ANASAYFA DUYURU & HABERLER
22.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

22.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

 Zeytinburnu Ambarları, Suudiler'e satıldı 

80 ortaklı İstanbul Nakliyat Ambarları İşletme Kooperatifi’ne (NAKO) ait araziyi Suudi Arabistanlı Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı. 

Hane halkı tüketimi bir ayda yüzde 4 büyüdü 

Ipsos-DÜNYA işbirliğiyle hazırlanan Hane Tüketim Endeksi’ne göre yılın ilk 3 ayında ertelenen talep harekete geçti, tüketim nisanda yüzde 4 arttı. 

İhracatın lideri Tüpraş oldu 

Tüpraş 2013'te 4 milyar 135 milyon dolar ile en fazla ihracat yapan firma oldu. 

Ukrayna gerginliği buğday fiyatını artırdı 

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin önemli bir buğday üretim merkezi olması nedeniyle ‘dünyanın ekmek teknesi’ olarak nitelenen Karadeniz’den sevkiyatı aksatacağı endişesi uluslararası piyasalarda fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Chicago’da temmuz vadeli buğdayın fiyatı bu ay 7.40 dolar/buşel seviyesine çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Paris’te Euronext’te ise buğdayın tonu 208 euroya kadar yükseldi.  

Devrimde ikinci adım 

Geçen yıl ocak ayında yürürlüğe giren yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması kapsamına ithalat da dahil edildi. Buna ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı özellikle imalatçı firmaların gümrükte bekleme süresinin kısaldığını belirtirken, bunun da maliyetlerin azalmasını yardımcı olacağını kaydetti.