ANASAYFA DUYURU & HABERLER
20.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

20.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 


Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

TİM AKADEMİ'nin ilk durağı Gaziantep 

TİMAKADEMİ’nin Anadolu Turu, Gaziantep’ten başladı. İhracat hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin 10 şehrini gezecek seminerler dizisi 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatçıyı bilgilendirmeyi öngörüyor. 

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor 

EPDK'nın akaryakıtta tavan fiyat uygulaması kararında iki aylık süre 21 Mayıs 2014'te doluyor 

İnternetiniz ne kadar yeşil? 

İnternet kullanımı, 2020 yılına kadar elektrik talebinin de yüzde 60 oranında artmasına neden olacak. Enerji kaynakları ne kadar kirli olursa, internet çevreye o kadar zarar verecek. 

Türkiye'de yaşam süresi 10 yıl arttı 

DSÖ Sağlık İstatistikleri ve Enformasyon Sistemleri Bölümü Başkanı Ties Boerma, Türkiye'de ortalama yaşam süresinin 75 yıl çıktığını açıkladı. 

DSÖ istatistiklerine göre, Türkiye'de ortalama yaşam süresi 75 yıl iken, Türk kadınları 78 yıl, erkekleri ise 72 yıl yaşıyor. DSÖ'ye göre, Japon kadınları ortalama 87 yıl ile en fazla yaşayan kadınlar olurken, sıralamada İspanya, İsviçre, Singapur ve İtalya 85'er yılla Japonya'yı takip eden ülkeler oldu. Erkeklerde ise en fazla yaşayanlar 81 yıl ile İzlandalılar iken, İsviçre, Avustralya, İsrail ve Singapur 80'er yılla İzlanda'yı takip etti.  

Almanya, Türkiye'ye teknoloji ihracatına kısıtlama getiriyor 

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Gabriel, Türkiye ve Rusya dâhil birçok ülkeye gözetleme teknolojileri alanındaki ihracatın durdurulacağını söyledi.