ANASAYFA DUYURU & HABERLER
15.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

15.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

Milletimizin Başı Sağolsun 

Soma'da yaşanan kazada şu anda mahsur durumda kalanların sağ salim kurtulması temennisi ile hayatını kaybeden madencilerimize Allah'tan rahmet, yaralı olanlara acil şifalar diler, ülkemizde bir kez daha bu tür kazalarla karşı karşıya kalınmaması beklentisi ile başta madencilerimizin aileleri ve yakınları olmak üzere tüm halkımıza baş sağlığı ve Cenab-ı Allah’tan sabırlar dileriz. 

Soma'daki maden faciasının üzerinden yaklaşık 48 saat geçti. Facianın boyutu her geçen dakika artarken, ölü sayısının 282'ye yükseldiği bildirildi. 

Kömür için 49 bin kişi yeraltında çalışıyor 

Türkiye nefesini tutmuş, madenden gelecek haberler için beklerken, diğer madenlerde çalışan işçiler sabah vardiyasında mesaiye başladı. Türkiye’de toprağın altında kömür ve linyit çıkartmak için çalışan kişi sayısının resmi rakamlara göre 49 bine ulaşıyor. Ancak çıkartılan, değerli taş, doğa l taş ve diğer maden cevherlerini çalıştıran ocaklarla birlikte bu rakam iki katının üstüne çıkıyor. Türkiye’de kömür ve linyit çıkaran kayıtlı 740 işletme bulunuyor. Kömür ve linyit madenlerinde 48 bin 706 kayıtlı işçi çalışıyor. Kamuda bir işyerinde ortalama 257, özel sektörde 53 madenci istihdam ediliyor. 

'Bu acıları nasıl gelişmiş ülkeler yaşamıyorsa...' 

Maden faciasıyla ilgili her türlü soruşturmanın titizlikle devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Bu acıları nasıl gelişmiş ülkeler yaşamıyorsa artık bizde kurallarımızı tekrar gözden geçirmeliyiz" dedi. 

Madenciler için iş bıraktılar 

Soma'da madendeki faciada hayatını kaybeden madenciler için Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri ve TTB bugün bir günlük iş bıraktı.