ANASAYFA DUYURU & HABERLER
14.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

14.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Başımız Sağolsun  

Manisa’nın Soma İlçesinde yaşanan maden faciasında yaşamını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar dileriz. Göçük altında kurtarılmayı bekleyen işçi kardeşlerimizin sağlıklı bir şekilde kurtarılmasını Allah’tan dileriz. 

Dualarımız bir avuç kömür için bir ömür verenlere… 

Milli Yas ilan edildi! 

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada; "Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir" denildi. Soma’daki facia nedeniyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri iptal edildi. Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı, Soma'da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye'nin tüm camilerinde sela okutacak. 

Türkiye'nin rekabetçiliğini artıracak karar  

Sistemden plastik sektörü yararlanmaya başladı.Türk sanayicilerin sürekli şikayet ettiği üretilmeyen hammaddenin de ithalatından alınan yüksek vergiler sıfırlanabiliyor. Firmaların bir hammaddenin AB ve Türkiye’de yeteri kadar üretilmediğini ispat etmesi halinde Gümrük Birliği çerçevesinde ‘Askıya Alma Sistemi’ sayesinde gümrük vergileri sıfırlanıyor. Bu sistem sayesinde 1 milyar euroluk gümrük vergisi ödenmeyerek AB’li sanayicilerin cebinde kalıyor. Türkiye’de ise doğrudan ya da dolaylı olarak bu sistemden sadece 50 milyon euro düzeyinde yararlanılabiliyor. Hammaddede gümrük vergisi ödenmemesi firmaların maliyetlerini düşürdüğü için ürünlerinde rekabetçiliği yakalamalarını sağlıyor. Türkiye’de bu sistemden yararlanan plastikçiler 4 hammaddede 1 Temmuz itibariyle gümrük vergilerini askıya aldırdılar. 

Ortalamayı yakalamak için 316 bin kişi lazım 

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, OECD’de yüz bin kişiye düşen hemşire sayısı ortalamasının 875, AB’de 836, Türkiye’de ise197 olduğunu belirtti. 

Afetzede çiftçinin borcu erteleniyor 

Kuraklık, don, dolu ve diğer afetlerden zarar gören çiftçilerin tarım kredileri 1 yıl süreyle ertelenecek.