ANASAYFA DUYURU & HABERLER
13.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

13.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 


Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

40 yıl sonra 90 milyon euro ceza! 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıs Barış Harekatı ve sonrasında Ada'nın bölünmüş kalması sebebiyle Türkiye'ye verdiği tazminat cezasını karara bağladı. Mahkeme, Türkiye'yi toplam 90 milyon euro tazminat ödemeye mahkum ettiğini duyurdu 

Ayakkabıya inovasyon kattı 

Cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayıran King Paolo, klimalının dışında hamileler, diyabet hastaları için geliştirdiği ürünlerle ayakkabıya inovasyon farkı kattı. Marka, yurtiçinde mağazalaşarak, dışında da franchising sistemi ile yaygınlaşmayı hedefliyor. 

Karşılıksız çek azalıyor ama... 

İş dünyasına göre, çekte mağduriyetleri önlemek amacıyla atılan adımlar, piyasadaki ödeme dengelerini bozmuş durumda... 

Karşılıksız çek sayısında düşüş olmasına rağmen piyasalar çek konusunda yine sıkıntılı. İş dünyası çekte 2012 yılında birtakım mağduriyetleri önlemek amacıyla hapis ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasının ardından piyasadaki ödeme dengelerinin bozulduğunu, düzenbazların gün geçtikçe arttığını söylüyor. Daha önceden birbirlerini fonlama için kullandıkları çekin artık değerini yitirerek bir kağıt parçası haline geldiğini savunan işadamları, bankadan teminat almadan çek kullanmadıklarını belirtiyorlar, çözüm olarak çek konusunda tekrar caydırıcı önlemler getirilmesini öneriyorlar. 

A400M, Türkiye'ye teslim edildi 

10 ton yük taşıyan A400M stratejik ulaştırma uçağı Türkiye'ye teslim edildi 

İstanbul Marina satışa çıktı 

Kartal sahilde hayata geçirilen İstanbul Marina’da, 1463 konut ve 258 adet bağımsız ticari alanın olacak. Daire fiyatları 260 bin TL ile 5 milyon TL arasında değişiyor. 

“Rusya’dan çık, Türkiye’ye gir” çağrısı 

Bloomberg Küresel Yatırımcı Anketi'nde, son dönemde bazı çalkantılar yaşayan ülkeler arasında en “yatırım yapılabilir” ülkenin hangisi olduğu sorusunda yüzde 37’lik oranla Türkiye ön plana çıkıyor.