ANASAYFA DUYURU & HABERLER
12.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

12.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 
 

'Vergi borcunuz var, ödeyin' mektubu artık gelmeyecek 

Maliye Bakanı Şimşek, mükelleflere ödenmemiş vergi borçlarının bulunduğuna dair mektupların gönderilmesini durdurdu.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mükelleflere ödenmemiş vergi borçlarının bulunduğuna dair mektupların gönderilmesini durdurdu. Bürokratlarına bu konu için talimat veren Şimşek, mektupların daha açıklayıcı bilgiler içerecek şekilde düzenlenmesini istedi.  

Ford, yeni ticarisiyle atağa geçiyor 

Türkiye’de sıfırdan inşa edlen en son otomotiv fabrikası olan Ford’un Yeniköy fabrikasında üretilen yeni Courier, yaklaşık 500 milyon euroluk yatırımla yollara çıkıyor. Courer, 46 ülkeye hraç edlrken, her yıl yaklaşık 110 bin adet üretilecek 

'Kuzey Kıbrıs önümüzdeki yıl direkt uçuşa açılır' 

Kıbrıs-İstanbul-Londra uçuşlarını başlatan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “2015’te Kıbrıs sorununun çözümlenmesini bekliyorum. Aynı tarihte de KKTC direkt uçuşlara açılacaktır” dedi. 

TİM, dış ticaretin anatomisini çıkardı 

TİM, dış ticareti tüm yönleriyle ele alan detaylı bir rapor hazırladı. Rapora göre, 2014 yılı küresel görünümü Türkiye ihracatı için yepyeni 'fırsatlar' içeriyor. İhracatçılar, OVP hedefi olan 166,5 milyar dolarlık ihracattan emin... 

Turkcell, 21 elektrik dağıtımcısıyla anlaştı 

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, Türkiye’de faaliyet gösteren 21 elektrik dağıtım şirketinin tamamının Turkcell’le çalıştığını söyledi. Kulabaş, 150 bin akıllı sayaçtan 110 bininin de Turkcell M2M hatları ile çalıştığını belirtti. 

Yeni GAP Stratejik Planı gün sayıyor 

Bakanlar Kurulu'na sunulan yeni stratejik plan, bölgenin marka değerinin artırılmasını, rekabet gücünün yükseltilmesini ve kazanımların uluslararası platformlarda paylaşılmasını hedefliyor. 

391 firmaya teşvik belgesi verildi 

Yatırım teşvik belgesi verilen 391 firmanın toplam sabit yatırım tutarı yaklaşık 5.4 milyar TL, ithal edilen makine ve teçhizat tutarı 1.1 milyar dolar, yaratılacak istihdam ise 13,982 kişi olarak belirlendi. 

Teknolojinin oscarları için geri sayım başladı 

İnovatif ve ileri teknolojiye yön veren projelerin önemi her geçen gün artıyor... Türkiye’nin de bu yarıştan kopmamak için elini taşın altına koyması gerekiyor. Bunu yapan kurumlar var. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) bunlardan biri. TTGV, 15 yıldır inovatif ve teknoloji bazlı projeleri ödüllendiriyor. TÜBİ- TAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından organize edilen 11. Teknoloji Ödülleri, 21 Mayıs’ta sahiplerini bulacak. Rekor sayıda başvurunun gerçekleştiği yarışmada 29 proje finale kaldı. TTGV Teknoloji Ödülleri Yürütme Komitesi Üyesi ve Proje Yöneticisi Evren Bükülmez, “Rekor sayıda başvuru aldık. 150 firma başvuru yaptı. 86’sı büyük firma, 29 tanesi finalist oldu” diye konuştu.