ANASAYFA DUYURU & HABERLER
09.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

09.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 


Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Gümrük Birliği yeniden tartışılıyor 

Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği arasında imzalanacak olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması'nın Türkiye'ye olası etkileri hükümet ve iş dünyasının uzun süredir gündeminde. TTIP'ye Türkiye'nin dahil olmaması durumunda Gümrük Birliği nedeniyle Türkiye'nin ciddi zarar göreceği öngörülüyor. Geçtiğimiz akşam DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi'nin yemeğinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, "ABD ile AB arasında imzalanacak TTIP anlaşmasının içinde olmaması, Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasını sürdürmesini imkansız hale getiriyor" açıklamasıyla, Türkiye'nin Gümrük Birliği üyeliğine ilişkin tartışma yeni bir boyut kazandı. İş dünyası temsilcileri konunun tekrar ele alınıp yeni formül bulunmasını istediler. 

Avantajlı teşviğin süresi uzatıldı 

Yatırım teşviklerinde avantajlı teşvik uygulamalarından yararlanma süresi uzatıldı. Buna göre 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapılacak yatırımlar da yürürlükteki teşvik mekanizmasının faiz desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği, vergi indirimi ve yatırıma katkı oranı desteklerinden yararlanacaklar. Eski mevzuatta bu tarih 31 aralık 2013 olarak belirlenmişti.
1'inci ve 2'nci bölgelere yapılan yatırımlar da 1 Ocak 2015'e kadar başlamak şartıyla sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlanabilecek. 

Saat ve kolyeler çocuklara koruyucu kalkan olacak 

Mobil takip sistemleri pazarının yeni oyuncularından Blink, çocuk güvenliği için ebeveynlerin telefonları ile etkileşimde olan kolye, saat gibi aksesuarları piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Şirket bayilikler verecek. 

Su ürünleri ihracatçıları Avrupa'yı fethediyor 

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, Türk balıkçılığının dünya pazarlarında daha fazla söz sahibi olabilmesi için, açık deniz balıkçılığının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. 

Elektrik üretiminde ibre kömüre kayıyor 

2023 hedefleri için kömüre 42 milyar dolarlık yatırım gerekiyor. Petrol ve doğalgazda dışa bağımlı Türkiye, enerji faturasını azaltmak için kömür yatırımlarını devreye sokmaya çalışıyor. Elektrik ihtiyacının yüzde 25’i kömürden karşılanırken, bu rakamın yüzde 42’ye çıkarılması planlanıyor. 2023 hedefl eri için toplam tutarı 42 milyar doları bulan 21 bin 500 megavatın üzerinde ek yatırıma ihtiyaç duyuluyor. 

Amway 400 bin girişimci hedefliyor 

Geçen yılı 180 milyon dolar ciroyla kapatan Amway Türkiye, 5 yıl içinde iki kattan fazla büyümeyi planlıyor.