ANASAYFA DUYURU & HABERLER
08.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

08.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

Passolig’de hedef 5 yılda 5 milyon kart 

Futbol maçları için 14 Nisan’da hayata geçen e-bilet uygulaması Passolig, 3 haftada 77 bin 168 karta ulaştı. Balıkesirspor’un 4 bin adetle en çok kart satan 3’üncü kulüp olması dikkat çekti. 

Gemlik zeytininin taklit edilmesi artık kanunen suç olacak 

Bursa Gemlik’te yetişen ve diğer türlere göre daha etli olduğu için beğenilen Gemlik tipi zeytin için coğrafi işaret tescili zorunluluğu getirildi. Artık başka bir tür zeytini, Gemlik zeytini diye satmak kanunen suç sayılacak. Farklı illerde taklit üretimleri ile haksız rekabetin tavan yaptığı Gemlik tipi sofralık zeytinde mücadele devam ediyor. Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinleri arasında gösterilen Gemlik tipi zeytini barkotlu, logolu ambalaj ile koruma altına alan Gemlik Ticaret Borsası, diğer yandan da zeytini tanıtma atağına geçti. Orhangazi, İznik ve Mudanya ile güçlerini birleştiren Gemlik Ticaret Borsası; Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’ndan (BEBKA) aldığı hibe desteği ile tanıtım çalışmalarını Başta İstanbul, İzmir, Ankara ve turistik tüketim merkezlerinde başlattı. 

Mücevher ihracatı ilk çeyrekte 798 milyon doları aştı 

Mücevher sektörü ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.45 artışla 798 milyon 514 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 

Nisanda en çok borsa kazandırdı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının nisan ayına ilişkin reel getiri oranlarını açıkladı.  Buna göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE)  ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde geçen ay, en fazla reel getiriyi Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi sağladı. 

'Ödün almadan evet dememiz mümkün değil' 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Paris'te katıldığı Dünya Ticaret Örgütü toplantısına ilişkin "Ödün almadan veyahut da Türkiye'nin yaşadığı bazı problemlere rağmen bazı şeylere evet dememiz mümkün değil" dedi.