ANASAYFA DUYURU & HABERLER
06.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

06.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ  

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

TEDAM için imzalar atıldı 

TİM, Eximbank ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilecek olan ve dış ticarette fikir üretim merkezi olması hedeflenen Dış Ticaret Araştırma Merkezi (TEDAM) için imzalar atıldı. 

İngiltere, yaratıcılık için İstanbul'u seçti 

İngiltere, ülke imajını ‘yaratıcılık’ ile birleştirmek için kurguladığı Yaratıcılık Festivali’ni ilk olarak Türkiye’de düzenliyor. 20-22 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak festivale katılım, özel davetle mümkün olacak. Yaratıcılığın ön planda olduğu moda, tekstil, tasarım, mimarlık, lüks, teknoloji ve inovasyon, yiyecek ve içecek, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde Birleşik Krallık’ın en girişimci ve en ilham verici proje ve isimleri The Seed’de bir araya gelecek. Festival İstanbul’dan sonra Hong Kong ve Şangay’da da düzenlenecek. 

Portekiz ihracata verdiği teşvikle IMF'den kurtuluyor 

Euro Bölgesi’nin sorunlu ülkelerinden Portekiz, AB-IMF kurtarma programının sona ermesinin ardından daha fazla yardım almayacağını açıkladı. Ekonomistlere göre ülkenin kendine duyduğu güvenin temelinde patlayan ihracat var. 

Ukrayna gerginliği emtia fiyatlarını yükseltiyor 

Karadeniz’in buğday ihracat kapısı Odessa’da yaşanan gerilim emtia fiyatlarına yansıyor. Uluslararası piyasalarda buğday fiyatları son bir yılın en yüksek seviyesinde. Altın ve petrolde de Ukrayna’nın yukarı yönlü baskısı hissediliyor. 

Diyeti hemen bırakacaksanız, başlamayın! 

Hemen hemen herkes hayatında en az bir kez “Pazartesi diyete başlıyorum” demiştir. Fakat pek az kişi bu kararının arkasında duruyor. Diyetisyenlerin vurguladığına göre ise diyette en önemli husus, istikrar... Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de obez kişi sayısı yaklaşık 20 milyon. TURDEP II sonuçlarına göre ise Türkiye nüfusunun yüzde 37’si kilolu, yüzde 32.8’si obez. Diğer yandan her geçen gün daha fazla insan sağlıklı beslenmenin yollarını arıyor. Neredeyse her sene farklı diyetler moda oluyor. Her ‘pazartesi’ diyete başlıyoruz. Çabuk sonlandırıyoruz. ‘Diyet reçetesi yapmak’ çoktan bir sektör haline geldi. Çünkü rakamların da ortaya koyduğu gibi Türkiye şişmanlıyor. Dünya da öyle.