ANASAYFA DUYURU & HABERLER
14.10.2014 Dünya Gazetesi Özeti

14.10.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Pazarlama Departmanı/Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

TANAP'ın yüzde 80'i, 6 Türk firmasına emanet

TANAP'ın 1.3 milyar dolarlık boru ihalesinde nihai karar açıklanıyor... TANAP boru ihalesinde yüzde 80 payı Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel aldı. İhalede yüzde 20 pay da Baosteel'in...

Fiyat savaşı petrolü ucuzlattı

Suudi Arabistan’ın ardından Irak, İran ve Kuveyt’in Asya’ya petrol satışında yaptıkları büyük iskontolar uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatlarını aşağı çekiyor

<v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t">

İran'dan Türk TIR'larına bir darbe daha

Türkiye ile İran arası karayolu taşımacılığındaki ‘geçiş ücreti’ krizi büyüyor. Türk TIR’larından aldığı geçiş ücretini 1500 dolara çıkaran İran, ülkeden çıkış yapan araçlardan litre başına aldığı yakıt ücretini de dün itibariyle iki katına yükseltti. 

KEDS Akademi, Stevie ödüllerini topladı

Kosovalı gençlerin işsizlik sorununu çözmek amacıyla geliştirilen eğitim programı KEDS Akademi, Kosova'ya ilk uluslararası ödülünü getirdi. Proje iş dünyasının itibarlı ödülleri Stevie'de 4 ödül birden aldı

Tekirdağ'ın OSB'si iptal oldu

Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, kentin gelişmesine faydalı olacak yatırımların engellenmemesi gerektiğini ileri sürerek, “Liman yakınlarında kurmayı planladığımız OSB iptal edilmeseydi 10 bin kişiye istihdam yaratılacaktı”dedi.

1. Bölge'ye özel teşvik şart'

 Türkiye’nin en gelişmiş 1. Bölgesi için özel teşvik talebi geldi. Talebi gündeme getiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, “1. Bölge Türkiye’nin çıkış noktasıdır. Sermaye ve teknoloji, yatırım 1. Bölge’de bulunuyor” diyerek, “Türkiye ekonomi politikalarını bu bölgeye göre tasarlamalı” açıklamalarını yaptı. Türkiye’nin 1. Bölgesi’nde İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya ve Muğla yer alıyor.

Savunma sanayiine yeni yasa

 Savunma sanayiinde sıklıkla tartışma konusu olan, ihracat yapılmasına yönelik süreçlerin yönetimine ilişkin mevzuat boşluğu dolduruluyor. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, savunma sanayiinde, bir ülkeye satış yapılıp yapılmayacağına ilişkin yeni bir karar mekanizması kuruluyor. Buna göre, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan oluşan bir komisyon son karar mercii olacak ve ihracat yapmak isteyen şirket bu komisyondan izin alacak. Tasarıda, ürünler için “ihracat versiyonu” kavramına yönelik olarak da hükümler bulunması yönünde sektörün taleplerinin iletildiği belirtildi.

Filistin'i devlet olarak tanıdı

İngiliz Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi 274 oyla kabul etti.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, "Hükümetin Filistin Devletini tanımasına" ilişkin önergeyi 4 saat görüştü. Parlamenterler oturumda, Ortadoğu sorunu ve bölgenin geleceğine ilişkin görüşlerini ortaya koydu.

Enerji için 3 yılda 181.3 milyar dolar ödeyeceğiz

Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan tahminlere göre Türkiye 3 yılda enerji için toplam 181.3 milyar dolar ödeyecek.