ANASAYFA DUYURU & HABERLER
13.10.2014 Dünya Gazetesi Özeti

13.10.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Pazarlama Departmanı/Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Dış ticaret beklenti anketi açıklandı

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre, yılın 4. çeyreğinde, 3. çeyreğe göre ihracat beklentisi 0.4 puan artarken, ithalat beklentisinde aynı oranında azalış gözlendi.

İhracat Beklenti Endeksi, yılın 4. çeyreğinde, 3. çeyreğe göre 0,4 puan arttı. Yılın 3. çeyreğinde 113,7 olan endeks, 4. üç aylık dönem için 114,1 seviyesinde gerçekleşti.

Otomotiv ihracatında 'aslan payı' dört ilin

Türk otomotiv sektörünün yılın 9 ayındaki 16 milyar 930 milyon 625 bin dolarlık ihracatının yüzde 85,43'ünü (14 milyar 464 milyon 433 bin dolar) Marmara Bölgesi'ndeki dört il gerçekleştirdi.

 Savunma sanayisi ihracata özel 'kredi sistemi' istiyor

TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi Başkanı Küçükseyhan, savunma sanayisinde ihracatın ve uluslararası firmalarla rekabet gücünün artırılması için sektöre özel "ihracat kredi sistemi" kurulmasını istedi.

Otomotiv üretimi eylülde yüzde 4 arttı

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, otomotiv üretimi eylül ayında yüzde 4 oranında, otomobil üretimi yüzde 11 arttı.

Euro Bölgesi'nin lokomotifi için resesyon beklentisi yok

Uluslararası ekonomi kuruluşlarının uzmanları, Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekteki yüzde 0,2'lik daralma, sanayi üretimi ve ihracattaki azalışa rağmen resesyona girme ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyor.

Navlun açığı 30 milyar doları bulabilir

Deniz taşımacılığı navlun açığının Türkiye'de 8.5 milyar dolara ulaştığını dile getiren Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, “Önlem alınmazsa açık 2023’te 30 milyar dolara çıkabilir” dedi

Hukuki yapı ülke notundan daha önemli

MÜSİAD Paris şubesinin açılışına katılan Başkan Nail Olpak, yabancıların yatırım kararını o ülkenin kredi notuna bakarak değil, hukuk sistemine bakarak verdiğini söyledi.

Türkiye’nin elektriğini Gürcistan’da üretecek

Gürcistan, Türk yatırımcıların enerjide gözdesi oldu. Paravani’de 185 milyon dolarlık HES kuran Anadolu Grubu, Gürcistan’da iki yeni santral için de hazırlıkta

Piyasalar Merkez’i test edecek

J.P. Morgan’ın gelişmekte olan ülkeler raporunda, "Global risk iştahına bağlı olarak TCMB birkaç kez daha piyasalar tarafından test edilecektir” ifadelerine yer verildi.