ANASAYFA DUYURU & HABERLER
09.10.2014 Oku Grubu Toplantı Özeti

09.10.2014 OKU GRUBU TOPLANTI ÖZETİ

 

OKU GRUBU BAŞKANI: Tülay AYDEMİR 

 

3 Ekim 2014  CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 29138

TEBLİĞ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından:

GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ (GÜMRÜK İŞLEMLERİ) (SERİ NO: 90)NDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(GÜMRÜK İŞLEMLERİ) (SERİ NO: 116)

 

       Mobilyacılık sektörüne ilişkin çeşitli eşyaların serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılacağı gümrük müdürlükleri yeniden belirlendi.

        Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, AB menşeli olmayan oturmaya mahsus mobilyalar; tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde ve veterinerlikte kullanılan mobilyalar, berber koltukları, bürolarda kullanılan türden metal ve ahşap mobilyalar ile şilte mesnetleri, gözenekli kauçuktan veya plastik maddelerden olan şiltelerin serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılacağı gümrük müdürlükleri yeniden belirlendi.

          Söz konusu işlemler Ankara, Antalya, Gaziantep, Giresun, İnegöl, Kayseri, Trabzon gümrük müdürlükleri ile Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğünde yapılacak.

         AB menşeli olmayan menteşeler; mobilyalar için olanlar; sabit askılıklar, şapka askıları, dirsekler, benzeri eşya gümrük tarife istatistik pozisyonlarında yer alan ve mobilya sanayiinde kullanılacak eşyadan yalnızca mobilya ve mutfak dolap menteşeleri, mobilya kulpları, çekmece rayları, çekmece sistemleri ve mobilyalar için diğer adi metallerden donanım, tertibat ve benzeri eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri Kayseri Gümrük Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

         AB menşeli olmayan bürolarda kullanılan türden metal ve ahşap mobilya tarife alt pozisyonlarında yer alan eşyalar ile mağazalarda kullanılan türden ahşap mobilyaların serbest dolaşıma giriş işlemleri Aksaray, Konya ve Giresun Gümrük Müdürlüğünden yapılacak.