ANASAYFA DUYURU & HABERLER
09.10.2014 Dünya Gazetesi Özeti

09.10.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

 

Merter, modada söz sahibi olmak istiyor

Merter’de, üretimin yapıldığı fabrikalar bir bir showroom ve çarşılara dönüştürülüyor. Semt esnafından gelen talep üzerine ticaretin yoğun olduğu 5 sokak trafiğe kapatılacak.

Tarım Bakanlığı denize iniyor

Avrupa’da 4’üncü, dünyada 11’inci sırada bulunan Arama-1 Araştırma ve Kontrol Gemisi, denizlerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini incelemenin yanı sıra deniz canılılarının kontrol ve takibini de yapacak.

Makro hedeflerde büyük revizyon

Orta Vadeli Program’da “enflasyon” ana öncelik haline getirildi, ekonomi için “reform” sözü verildi.Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2015-2017 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP), öncelikli ekonomik mücadele alanlarını başta enflasyon olmak üzere, cari işlemler açığını azaltmak ve yapısal reformlar olarak sıraladı. OVP’de, 2014 yıl sonu büyüme tahmini, programın başlangıç hedefi olan yüzde 4’ün altında yüzde 3.3’e revize edildi. Programda, yıl sonu itibariyle enfl asyonun yüzde 9.4’e ulaşacağı tahmini yapılırken, 2015 için de yüksek oranlı sayılabilecek yüzde 6.3 enflasyon hedefi konuldu. Ali Babacan, 2015’te yapılacak genel seçimlerin ardından, 2018’i de kapsayan dönemin Türkiye’de “seçimsiz” bir dönem olacağını belirterek, bu süreci “yapısal reformlar” ile doldurmayı amaçladıklarını açıkladı. Yapısal reformların çerçevesinin de 10’uncu 5 Yıllık Kalkınma Planı’nda açıklanan dönüşüm alanları olduğunu belirtti. 

Asırlık 'zaman kapsülü'açıldı

New York'ta 100 yıl önce kapatılan ve içinde gelecekte okunması amacıyla saklanan mektup ve ticari belgelerin bulunduğu bir kapsül, düzenlenen törenle açıldı.

IMF, piyasada havayı bozdu

Dünya ekonomisinin hız keseceğine işaret eden IMF tahminleri, Avrupa’ya sıçrayan ebola virüsü ve Çin’de zayıflayan hizmetler sektörü yatırımcının moralini bozdu.