ANASAYFA DUYURU & HABERLER
26.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

26.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

 

Çin pamuk piyasasını salladı

Dünyanın en büyük pamuk üreticisi ve ithalatçısı Çin, fiyatları dibe çekiyor. Çin’in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uymak için pamuk ithalat kotalarını sınırlayacağını açıklaması ile pamuk fiyatları son 5 yılın en düşük seviyesine indi. Çin’in ithalat kotasındaki düşüşle küresel stokun daha da artması ve bunun tekstil şirketlerinin kar marjlarına olumlu yansıması bekleniyor. Pamuk rezervi dağ gibi büyüyen Çin, gelecek yıl için pamuk alımlarını sınırlandıracağını açıklarken, en büyük pamuk ihracatçısı ABD de yağışların pamuk rekoltesini yükselteceğini bildirdi. Bu açıklamalar sonrasında ICE’de aralık vadeli pamuk kontratları çarşamba günü yaklaşık yüzde 3 düşüşle 61.02 sent/pound düzeyine indi. Böylece pamuk 2009 yılı Ekim ayındaki 60.67 sentten sonra en düşük seviyesini görmüş oldu. Pamuk fiyatlarında yılbaşından bu yana düşüş yüzde 28’e yaklaşırken yerli üreticiler uluslararası pazardaki bu düşüşe karşın destek istediler.

Kayıtdışına önlem paketi geliyor

Başbakan Davutoğlu, kayıtdışıyla mücadele eylem planını en geç kasım ayında açıklayacaklarını bildirdi.

Enerjide yüzde 20 tasarrufa teşvik

Enerji teşviklerinde verimlilik esasları belli oldu. Yeni düzenlemeye göre, %20 oranında enerji tasarrufu sağlayan yatırımlar teşvik edilecek.

Kişi başı varlık düştü, borç çıktı

Allianz’ın raporuna göre küresel mali varlıkların toplamı 118 trilyon euroya ulaşarak bir rekora da imza atmış oldu. Net kişisel mali varlığın 1.614 eurodan 1.490 euroya indiği Türkiye, varlık listesinde ise 46’ncı.

'Forekste vergiler düzenlensin' önerisi

FX World İstanbul Forex ve Türev Ürünler Konferansı'nda bir araya gelen foreks piyasası temsilcileri, vergi düzenlemesi ile 5 milyar dolarlık bir girişin olacağını dile getirdi.