ANASAYFA DUYURU & HABERLER
23.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

23.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

 

İhracatta 'sıcak diplomasi' başlıyor

hracatı artırma çabalarında, resmi temas süreçlerine yeni bir ilişki boyutu daha ekleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 65 ülkenin elçilik mensuplarını ilk durak olarak belirlediği Mardin’de ağırladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 yılında 1.1 trilyon dolarlık dış ticaret hedefinin 500 milyar dolar ihracat ve 625 milyar dolarlık ithalat büyüklüğünü öngördüğüne işaret ederek, “Yüksek katma değerli üretim ve ihracat için bölgedeki en uygun yatırım noktası Türkiye’dir. Ticaret hacmimizi üç katına çıkaracağımız bu hedef için yeni işbirlikleri geliştirelim” dedi.

2023 hedefi yüzde 30 ormanlık alan

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, "Bugün itibariyle ülkemizin yüzde 27'si orman alanıdır. 2023 yılında bu alanı yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

'Ortadoğu'daki kaos ihracatı yüzde 50 düşürdü'

OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Şanlı, Irak'ta yaşanan iç karışıklık ve IŞİD vahşetinin, bölgeye geçen yıl 12 milyar dolarlık ihracat yapan şirketlerin paniklemesine neden olduğunu söyledi.

Hazar'da 2 milyar dolarlık ihaleyi Türk firması aldı

Bakan Taner Yıldız, Hazar’da 2 platformun boru montaj ihalesini bir Türk firmasının aldığını, 2 milyar dolarlık bu işin Türkiye’de kurulacak arama ve sondaj platformlarının yerli kaynaklarla yapılabileceğinin en önemli göstergesi olduğunu kaydetti.

Rus gazı ucuzluyor

Bir rapora göre kaya gazı devrimi küresel doğalgaz fiyatlarını düşürecek ve bu düşüşten en çok Gazprom etkilenecek. gaz fiyatının birkaç yıl içinde Avrupalı tüketiciler için yüzde 11 ucuzlayacağı öngörülüyor.

Çukurova'da 5 bin istihdamlık 'kalkınma'

Çukurova Kalkınma Ajansı, 6 yılda 628 projeye 191 milyon TL destek sağladı. Destekler ile 5 bin yeni istihdam yaratıldı. Firmaların yüzde 69’u yurtiçi, yüzde 38’i yurtdışında yeni pazar buldu. Yüzde 80’i ise pazar payını artırdı.

'Borsa son çare olmasın'

Sermaye piyasalarının tüm aktörleri hafta sonu Sapanca’da düzenlenen bir çalıştayda bir araya geldi. Büyümek ve yatırımcı çekmek isteyen sektör yol haritasını belirledi. Beyin fırtınası yapan borsacılar, birbirinden ilginç öneriler getirdi.

Seçim sonrası yabancı akını başladı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırımların, bu yılın 7 aylık diliminde 2013'ün aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 9 artarak 7,9 milyar dolara ulaştığını kaydetti