ANASAYFA DUYURU & HABERLER
10.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

10.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

'Yanımda çalıştı' belgesi artık sertifika olamayacak

DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, kısa süre içinde yapılacak bir mevzuat değişikliğiyle çok tehlikeli işyerleriyle ilgili belirlenen Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) standartları ve sertifikalarının kullanımı zorunlu hale getirilecek.

Et fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirler yolda

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirlerin yolda olduğunu belirterek, "Hem tüketiciyi, hem de üreticiyi koruyacak bir komitenin kurulmasına karar verdik" ifadesini kullandı.

Yatırımcı yeni pozisyon için ‘güvenli liman’ arıyor

Piyasaların yön arayışı ve dolarda dün yaşanan tırmanış, orta ve kısa vadeli yatırım tercihlerinin yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurdu. Para ve sermaye piyasalarında yatırım pozisyonu almanın zorlaştığı sonbaharın ilk günlerinde, Türkiye’nin önde gelen finans uzmanları defansif hisseli, enflasyona endeksli tahvilleri içeren TL enstrümanlar ve olası kur çıkışlarına karşı ABD doları ile güvenceye alınmış portföy öneriyor.

Dolar gövde gösterisine başladı

Atlantik’in iki tarafında para politikalarındaki ayrışma dolara Euro karşısında üstünlük kazandırmaya devam ediyor. Analistler, doların güç kazanmaya devam edeceği ve paritenin 2015 yılında 1.22’ye kadar düşebileceği tahmininde bulunuyor.

'Torba Kanun Tasarısı' kabul edildi

Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Öğrencilere haftada 3 gün süt dağıtılacak

2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde 200 mil ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.

337 firmaya yatırım teşvik belgesi verildi

Ekonomi Bakanlığı,  337 yatırım teşvik belgesi verdi, 63 belgeyi iptal etti.